• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Róbert Mak cíti, že má futbalu ešte čo dať, v austrálskom FC Sydney chce hrávať viac ako za posledný rok

Róbert Mak cíti, že má futbalu ešte čo dať, v austrálskom FC Sydney chce hrávať viac ako za posledný rok

Mak sa o ponuke z FC Sydney rozprával s krajanmi Filipom Hološkom a Karolom Kiselom, ktorí tam úspešne pôsobili.

11.8.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenský futbalový reprezentant Róbert Mak si po ukončení pôsobenia v maďarskom tíme Ferencváros Budapešť mohol vyberať z viacerých ponúk a napokon sa rozhodol pre podpis zmluvy na dva roky s austrálskym FC Sydney.

Ako uviedol v rozhovore pre oficiálny web Slovenského futbalového zväzu (SFZ), v novom tíme už úspešne absolvoval lekársku prehliadku a začal sa zoznamovať s prostredím.

Dostatok času na aklimatizáciu

Sezóna 2022/2023 sa v austrálskej najvyššej súťaži začne 7. októbra, čo 31-ročnému útočníkovi poskytuje dostatok času na aklimatizáciu.

"Nič krajšie ako Sydney a Austráliu som si nemohol želať. Záujem prejavilo dosť klubov a niektoré boli aj zo zaujímavých destinácií. Stále som si však hovoril, že ešte počkám a dočkal som sa. Musím priznať, že nad touto možnosťou som neuvažoval, no keď som ponuku dostal, neváhal som. Táto ponuka sa mi javila zaujímavá v prvom rade futbalovo. Predsa len, Austrália je na opačnom konci sveta a lákalo ma vyskúšať si to tam. Možno už v živote nebudem mať takú príležitosť," povedal Mak, ktorý v minulosti hrával aj za nemecký Norimberg, grécky PAOK Solún, ruský Zenit Petrohrad a turecký Konyaspor.

Mak priznal, že sa o ponuke z FC Sydney rozprával s krajanmi Filipom Hološkom a Karolom Kiselom, ktorí tam úspešne pôsobili: "Hneď, ako ma kontaktovali, volal som Filipovi a aj Karolovi a obaja mi povedali, aby som neváhal a išiel tam. Ubezpečili ma, že futbal je tam na dobrej úrovni a tamojšia liga aj kluby majú skvelé futbalové zázemie. Ľudia na futbal chodia vo veľkom počte, predsa len sa v najvyššej súťaži objavujú aj známe mená. Čo sa týka Sydney, je to fantastické mesto, výborné aj na život, takže sa na túto výzvu už veľmi teším."

Austrálsku ligu nesledoval

Účastník ME 2016 a 2020 zatiaľ nepozná austrálsku ligu, ale teší sa na to, čo na neho v Sydney čaká: "Priznávam, že som ju nesledoval, keďže časový posun je dosť veľký. No odkedy som túto ponuku dostal, začal som sa o ich ligu zaujímať. Videl som zostrihy z pár zápasov. Atmosféra na štadiónoch je výborná. Sydney postavilo krásny moderný stánok s 50-tisícovou kapacitou. Skrátka, mám sa na čo tešiť. Chalani ešte spomínali, že je to fyzicky náročná liga, tak som aj rád, že mám dostatok času sa na ňu pripraviť."

Mak si myslí, že má stále dostatočnú kvalitu na to, aby hral futbal na najvyššej úrovni. "Odišiel som najmä s tým, že chcem viac hrávať ako posledný rok. Stále totiž cítim, že ešte mám čo futbalu dať a v tomto smere chcem ešte niečo dokázať," dodal 73-násobný slovenský reprezentant.


Na klubovej úrovni absolvoval spolu viac ako 30 stretnutí v Lige majstrov a Európskej lige. V najvyšších futbalových súťažiach v Európe už nastúpil na 347 duelov a strelil v nich 71 gólov. V mladosti bol členom akadémie anglického Manchesteru City.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie