• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Robert Fico vyzval prezidentku a premiéra, aby prestali robiť hovorcov veľvyslanectvu USA

Robert Fico vyzval prezidentku a premiéra, aby prestali robiť hovorcov veľvyslanectvu USA

Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica potvrdzujú svoju nekompetentnosť a „obsahovú prázdnotu“.

5.3.2022 (Webnoviny.sk) - Predseda strany Smer - sociálna demokracia Robert Fico vyzval prezidentku Zuzanu Čaputová a predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO), aby si uvedomili, že nie sú hovorcami amerického veľvyslanectva v Bratislave.

Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že hlava štátu a premiér vo svojich príhovoroch len opakujú slova americkej administratívy a nemajú vlastný názor. Podľa Fica potvrdzujú svoju nekompetentnosť a „obsahovú prázdnotu“.

V prvom rade zodpovedáte za Slovensko a jeho občanov. O nich sa musíte starať a ponúkať im riešenia.

Ako zareagujete na brutálne zdražovanie, ktoré sa ešte znásobí, ak naplníte americký sen a prestanete dovážať plyn a ropu z Ruskej federácie? Čo chcete robiť s rozkladom demokracie a právneho štátu na Slovensku, ku ktorému prispievate schvaľovaním cenzúry a likvidácie opozície cez trestné právo? Už pre Vás skončil Covid? Aká bude Vaša odpoveď čoraz nervóznejším zdravotníkom,“ pýtal sa Fico. Ako dodal, Zuzana Čaputová a Eduard Heger využívajú vojnu na Ukrajine, ktorú „podporujú smrtiacou muníciou“, aby skryli svoju nekompetentnosť.

Europoslankyňa Beňová je proti spolupráci Smeru-SD s hnutím Republika, hrozí odchodom zo strany

Poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Monika Beňová (Smer-SD/S/D) je zásadne proti akýmkoľvek náznakom spolupráce strany Smer – sociálna demokracia s hnutím Republika. Vyhlásila to vo svojom profile na sociálnej sieti.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


Spojenie oboch strán je pre Beňovú neakceptovateľné.


„Verím, že aj pre Smer-SD a jeho členov. Ak nie, ja zo strany odídem. Náznaky akejkoľvek spolupráce sú pre mňa osobne neakceptovateľné,“ vyhlásila. Europoslankyňa doplnila, že je jednoznačne na strane Ukrajiny a súčasné dianie nepovažuje za konflikt Ruskej federácie a USA.


„Je to útok na Ukrajinu zo strany Putina a jeho blízkych spolupracovníkov. Som si istá, že väčšina Rusov to tak rovnako vníma,“ povedala.


Smer by mal byť vylúčený zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov, vyzvali europoslanci

Osem slovenských poslancov Európskeho parlamentu (EP) v stredu v otvorenom liste vyzvalo Skupinu progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) a Stranu európskych socialistov (PES), aby zo svojich radov vylúčili stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podľa europoslancov sa strana spreneverila nielen hodnotám sociálnej demokracie, ale aj ľudským právam a demokracii. V tlačovej správe o tom informovala Silvia Hudáčková, asistentka poslanca EP Vladimíra Bilčíka (Spolu/EPP).


„Predseda Smeru-SD dnes otvorene hovorí o budúcej vládnej spolupráci s fašistickým hnutím Republika a slovami krajnej pravice označuje posilnenie prítomnosti spojeneckých vojsk NATO na Slovensku za vítanie Wehrmachtu,“ píšu europoslanci. Zároveň Robert Fico podľa nich pomáha šíriť kremeľskú propagandu a verejne hovorí o agresii Ruska voči Ukrajine ako o konflikte USA a Ruska.

K výzve europoslanca Bilčíka sa pridal aj Ivan Štefanec (KDH/EPP), Peter Pollák (OľaNO/EPP), Miriam Lexmann (KDH/EPP), Martin Hojsík (PS/RE), Michal Šimečka (PS/RE), Michal Wiezik (PS/RE) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (RE).

Uhrík vystúpil v europarlamente s hanebným prejavom, poslanci na neho kričali „hanba

Poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík vystúpil v pléne europarlamentu s hanebným prejavom, v ktorom hovoril o USA. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Ani zmienka o Ukrajine. Poslanci na neho kričali: Hanba,“ popísala situáciu v EP Nicholsonová. Poslancom EP sa v utorok prihovoril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Korčok: Európska únia je pripravená Slovensku pomôcť so situáciou na hraniciach

Európska únia (EÚ) je pripravená pomôcť Slovensku pri vyriešení situácie na slovensko-ukrajinskej hranici. Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) to povedal po stretnutí s eurokomisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johanssonovou. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vláda SR urobila celý rad krokov pre čo najlepšie zvládanie prílevu utečencov. V súčasnej situácii však čelíme bezprecedentnej vlne, preto som rád, že a členské štáty sú pripravené nám pomôcť,“ vyhlásil Korčok.

Doplnil, že Slovensko už identifikovalo požiadavky pre materiálnu a humanitárnu pomoc a pre ich získanie aktivovalo Európsky mechanizmus civilnej ochrany. „Som hrdý, že pomoc poskytuje celé Slovensko – štátne inštitúcie, mimovládny sektor, súkromné firmy aj obrovské množstvo darcov a dobrovoľníkov z radov bežných ľudí,“ uzavrel minister.

Európska únia podľa Fica zlyhala pri riešení konfliktu Ruska a Ukrajiny, vykonáva len vôľu USA (video)

Ukrajina sa stala obeťou mocenského konfliktu medzi Spojenými štátmi americkými (USA) a Ruskou federáciou.


Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal líder strany Smer- sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico s tým, že Európska únia (EÚ) je v súčasnosti len pasívnym štatistom tohto konfliktu a vykonávateľom vôle USA. Fico to považuje za zlyhanie EÚ, čo podľa jeho slov výrazne ovplyvní jej postavenie v nasledujúcich rokoch.

Porušenie medzinárodného práva

Šéf Smeru-SD zdôraznil, že v tomto konflikte je potrebné podporovať dialóg a mierové riešenie. Zbrane a muníciu by preto strana na Ukrajinu nedodávala, pretože to nepovažuje za slovenský národný záujem.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Nepáči sa nám, že sa nejaká krajina rozhodla so svojím vojenským vybavením ísť na územie iného štátu. Zopakujem, že to považujeme za porušenie medzinárodného práva. Odmietame však kolektívnu vinu voči všetkým Rusom, je to hanebné," uviedol Fico. Nevidí ani žiaden dôvod na vylučovanie ruských športovcov z medzinárodných súťaží. „Čo to má spoločné s politikou?" pýta sa líder strany.

Vyzvali na zabezpečenie humanitárnej pomoci

V súvislosti s možným urýchleným vstupom Ukrajiny do EÚ musí podľa jeho slov krajina, rovnako ako všetky predchádzajúce členské štáty, splniť základné podmienky pre vstup do eurobloku. „V tomto ich budeme plne podporovať," dodal na záver.


Predseda Smeru-SD a podpredsedovia strany nemali na tlačovej konferencii na tvárach respirátory, lebo podľa šéfa strany sa pre vládu ochorenie COVID-19 skončilo, a preto to budú rešpektovať. Vládu zároveň vyzval, aby Ukrajine zabezpečila potrebnú dávku humanitárnej pomoci.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie