• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Riziko predčasného pôrodu je u žien s psychickými problémami výrazne vyššie

Riziko predčasného pôrodu je u žien s psychickými problémami výrazne vyššie

Ženy s problémami duševného zdravia v anamnéze čelili vyššiemu riziku, že porodia dieťa, ktoré bolo príliš malé vzhľadom na svoj gestačný vek, čiže obdobie, počas ktorého sa dieťa vyvíja v maternici od počatia až po pôrod.

Ženy, ktoré bojujú so svojím duševným zdravím, majú podľa najväčšej štúdie svojho druhu takmer o 50 percent vyššie riziko predčasného pôrodu.

Výskum publikovaný v Lancet Psychiatry skúmal údaje z viac ako 2 miliónov tehotenstiev v Anglicku a zistil jasnú súvislosť medzi závažnosťou ťažkostí s duševným zdravím a komplikáciami pri pôrode.

Dvakrát vyššia pravdepodobnosť predčasného pôrodu

Ženy, ktoré hospitalizovali v psychiatrickej liečebni, mali takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť predčasného pôrodu v porovnaní so ženami, ktoré duševné poruchy nemali.

Ženy s problémami duševného zdravia v anamnéze čelili vyššiemu riziku, že porodia dieťa, ktoré bolo príliš malé vzhľadom na svoj gestačný vek, čiže obdobie, počas ktorého sa dieťa vyvíja v maternici od počatia až po pôrod.


Jedna z autoriek správ, Louise Howardová, emeritná profesorka duševného zdravia žien na King’s College London, povedala, že akonáhle sú rizikové faktory duševného zdravia identifikované, môžu sa liečiť, čo potenciálne znižuje prípady úmrtí matiek, mŕtvo narodených detí, predčasných pôrodov a detí s podváhou.

„Duševné ochorenie je liečiteľný problém. Odborníci na pôrodníctvo sa zamerajú na premýšľanie o iných ovplyvniteľných rizikových faktoroch, ako je fajčenie a obezita, ale možno neuvažovali o niektorých ďalších rizikách, ktoré môžu mať ženy s duševným ochorením,” uviedla Howardová.

Lieky na duševné zdravie

„Samotná duševná choroba je pravdepodobne spojená s niektorými z týchto nepriaznivých výsledkov, pretože ovplyvňuje stresový systém, a preto pravdepodobne spôsobí problémy. Ale súvisí to aj s inými faktormi. Ak máte duševnú chorobu, je pravdepodobnejšie, že fajčíte, pretože sa cítite stresovaní. Podobne pri zneužívaní návykových látok. A existujú aj ďalšie stresory, ako je domáce násilie, zneužívanie v detstve alebo chudoba v minulosti,” uviedla vedkyňa.


Lieky na duševné zdravie podľa nej môžu tiež súvisieť s problémami v tehotenstve. „Antipsychotiká sú spojené s obezitou a vieme, že obezita je hlavným rizikovým faktorom týchto výsledkov. Niektoré antidepresíva môžu byť tiež spojené s niektorými z týchto výsledkov. Preto musíme naozaj dôkladne premýšľať o tom, komu by prospeli lieky alebo či by sa namiesto toho nedala použiť psychologická terapia,” dodala.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie