• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Riaditeľ SIS by mal byť vyberaný po verejnom vypočutí, poslanec Valášek navrhuje zmenu zákona

Riaditeľ SIS by mal byť vyberaný po verejnom vypočutí, poslanec Valášek navrhuje zmenu zákona

Podľa Valáška je prax na Slovensku úplnou anomáliou v porovnaní s okolitými štátmi.

22.5.2021 (Webnoviny.sk) - Nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) a člen hnutia Progresívne Slovensko (PS) Tomáš Valášek predloží do parlamentu novelu zákona o Slovenskej informačnej službe (SIS).

Ako uviedol pre agentúru SITA, navrhovaná zmena zákona by mala zaviesť povinnosť, aby bol každý kandidát na riaditeľa SIS verejne vypočutý vo Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Výber riaditeľa neovplyvnia ani poslanci

Podotkol, že schválne nenavrhuje Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS, pretože jeho zasadnutia sú neverejné.

„Výbor pre obranu a bezpečnosť vie zasadnúť verejne aj neverejne a už teraz vypočúva okrem iného kandidátov na šéfa policajného zboru," pripomenul bývalý koaličný poslanec. Dodal, že dôvod na navrhovanú zmenu je jednoduchý.

„Žiadna iná inštitúcia na Slovensku nemá tak silnú právomoc zasiahnuť do súkromia občanov ako práve SIS, preto je neospravedlniteľné, že na výber jej riaditeľa, na rozdiel od iných vysokých funkcií v štátnej správe, nemajú občania najmenší dosah, nevedia ho ovplyvniť ani nepriamo cez svojich zvolených predstaviteľov," zdôraznil.

Vláda sa zaviazala k transparentnosti

Poukázal na to, že riaditelia tajných služieb, ekvivalent riaditeľa SIS, v Maďarsku, Poľsku a Česku sú vyberaní po vypočutí vo výbore národného parlamentu.

Doplnil, že táto vláda sa v programovom vyhlásení zaväzuje zvýšiť transparentnosť výberových konaní a že kandidáti na prezidenta policajného zboru či po novom na generálneho prokurátora SR sú takisto vyberaní po vypočutí v príslušnom výbore NR SR.

„Aktuálny proces výberu riaditeľa SIS je teda anomáliou nielen v porovnaní s praxou v okolí, ale aj z perspektívy našich národných procesov pri výbere kandidátov na citlivé bezpečnostné pozície v štátnej správe. Je čas túto anomáliu ukončiť," uzavrel poslanec.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie