• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Remišovej ministerstvo vyhlásilo výzvu v sume deväť miliónov eur na obnovu a budovanie priestorov na voľnočasové aktivity

Remišovej ministerstvo vyhlásilo výzvu v sume deväť miliónov eur na obnovu a budovanie priestorov na voľnočasové aktivity

O tom, ako bude investovaných viac ako 2,1 miliardy eur z eurofondového balíka budú rozhodovať samotné regióny.

11.5.2023 (SITA.sk) - Na obnovu a budovanie priestorov na voľnočasové aktivity vyhlasuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR výzvu v sume deväť miliónov eur.

Od 100 do 450-tisíc eur

Mestá a obce, ale aj občianske združenia a mimovládne organizácie môžu získať od 100 do 450-tisíc eur. MIRRI SR o tom informovalo v tlačovej správe.

Vyhlásenie výzvy oznámila šéfka rezortu investícií Veronika Remišová (Za ľudí) v Trnave na konferencii Tvoríme lepšie Slovensko.

Sériu konferencií s týmto názvom spustil rezort investícií s cieľom predstaviť zástupcom samospráv i ďalším kľúčovým aktérom novinky Programu Slovensko.

Konferencie by sa mali konať v každom krajskom meste, na sklonku apríla sa začali v Žiline a na budúci týždeň by mala séria pokračovať v Košiciach.

Regionálne centrum

V spolupráci s Úradom vlády SR a ďalšími ministerstvami i úradmi tiež MIRRI SR otvorilo v každom z krajských miest Regionálne centrum.

Ich cieľom je poskytovať poradenstvo a informácie žiadateľom o dotácie a eurofondy. Od minuloročnej jesene, keď ich otvorili, poskytli temer 3 000 konzultácií.

„Program Slovensko je najväčšou reformou eurofondov v histórii Slovenska a je veľkou šancou na rozvoj našich regiónov. Už nemáme šesť operačných programov, každý s inými pravidlami, ale iba jeden program – Program Slovensko, s jednými pravidlami, metodikou a minimom byrokracie. Pre samosprávy je dôležité, že z celkového takmer 13-miliardového balíka rozhodnú o vyše 2 miliardách priamo regióny, a to v rámci integrovaných územných investícií. V praxi to znamená, že regióny si určia svoje investičné priority, na ktoré chcú využiť eurofondy z tejto špeciálnej obálky,“ priblížila Remišová.

Vysvetlila, že je to preto, lebo problémy jednotlivých regiónov sa trochu líšia, a teda sami najlepšie vedia, kam potrebujú prostriedky z eurofondov investovať.

Vyhlásené výzvy

Uviedla tiež, že v aktuálnom roku by z Programu Slovensko malo byť vyhlásených bezmála 140 výziev v hodnote temer šesť miliárd eur.

Rozhodovať o integrovaných územných investíciách budú v jednotlivých krajoch rady partnerstiev tvorené zástupcami samospráv, štátnej správy, ale aj mimovládok, zamestnávateľov a podnikateľov, a tiež cirkví a reprezentanti území udržateľného mestského rozvoja.

Aký objem prostriedkov napokon samosprávy získajú, bude podľa šéfky rezortu investícií Remišovej závisieť od kvality ich projektov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie