• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Remišová kritizuje Maďarov za „spojenie“ s Ficom, ktorý má na krku niekoľko eurofondových škandálov

Remišová kritizuje Maďarov za „spojenie“ s Ficom, ktorý má na krku niekoľko eurofondových škandálov

Veronika Remišová taktiež zdôraznila, že nepozná prípad, keď predstaviteľ iného štátu spravil tlačovú besedu o ochrane národných záujmov s lídrom opozície, ktorý je vyšetrovaný v podozreniach zo závažnej trestnej činnosti.

6.12.2022 (Webnoviny.sk) - Maďarsko našlo výborného spojenca v predsedovi strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robertovi Ficovi, ktorý má na krku niekoľko eurofondových škandálov počas vlády Smeru-SD, pre ktoré Slovensko prišlo o stovky miliónov eur a skrachoval jeden operačný program zameraný na vedu a výskum.

V tlačovej správe to uviedla vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. „To, že beztrestné kradnutie v eurofondoch je pre Fica národným záujmom, nikoho neprekvapuje. No je škoda, že Maďarsko robí všetko pre to, aby do našich doteraz korektných vzťahov vnášalo zbytočné napätie," myslí si Remišová.

Predsedníčka Za ľudí taktiež zdôraznila, že nepozná prípad, keď predstaviteľ iného štátu spravil tlačovú besedu o ochrane národných záujmov s lídrom opozície, ktorý je podľa jej slov vyšetrovaný v podozreniach zo závažnej trestnej činnosti.

Podľa Remišovej majú byť ochranou národných záujmov podozrenia z netransparentného hospodárenia v eurofondoch zo strany Maďarska. „Je to poškodzovanie európskeho rozpočtu, na ktorý sa všetci skladáme," skonštatovala Remišová.

Fico povedal, čo spraví Smer-SD, ak bude súčasťou novej vlády. Podľa Szijjártóa si zaslúži úctu Maďarov (video)

Ak Smer-SD bude súčasťou novej vlády, zastaví zbrojné dodávky na Ukrajinu a Slovensko bude pomáhať len humanitárne tam, kde to bude potrebné.

Uviedol to predseda strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico na utorkovej tlačovej besede po pracovnom obede s ministrom zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska Péterom Szijjártóom.

„Zo štátneho rozpočtu idú miliardy na kompenzácie, ceny stúpajú, ale na druhej strane zisťujeme, že protiruské sankcie nezmenili nič, pokiaľ ide o postoj Ruskej federácie k Ukrajine," uviedol Fico. Zároveň dodal, že sa majú ukladať také sankcie, ktoré fungujú.

„Ukrajina je jedna z najskorumpovanejších krajín na svete. Peniaze, ktoré im Európska únia (EÚ) poskytne, sa nikdy naspäť nevrátia," myslí si predseda Smeru-SD.

Stojí na strane Maďarska

Robert Fico si taktiež myslí, že nemôžeme rešpektovať, aby krajina bola sankcionovaná za suverénne postoje a názory.


„Nemôžeme súhlasiť s tým, aby krajina, kde sa politická strana postaví pred voličov s vlastným programom a demokraticky vyhrá parlamentné voľby, bola sankcionovaná v podobe rôznych nezmyselných výmyslov, ako je obmedzovanie prístupu k európskym fondom," tvrdí Fico.


Dodal, že v tomto prípade stojí na strane Maďarska. Predseda Smeru-SD zároveň vyzval Európsku komisiu, aby sa prišla pozrieť, ako sa na Slovensku využíva Trestné právo na podľa jeho slov likvidáciu opozície.

Fico zároveň uviedol, že formát vyšehradskej spolupráce má pre Slovensko a Maďarsko životný význam. Dodal, že slovenské predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke (V4) nedáva tejto spolupráci žiadnu dynamiku a robí sa všetko preto, aby táto spolupráca nebola efektívna.


Fico si zaslúži úctu Maďarov

Maďarský minister zahraničného obchodu a zahraničných vecí Péter Szijjártó na tlačovej besede povedal, že Fico si zaslúži úctu Maďarov a Maďarska. Dodal, že keď bol Fico premiérom, slovensko-maďarská spolupráca sa dostala do úplne inej dimenzie.

„Myslím si, že v rámci spolupráce V4 aj z pohľadu historického významu sa nám podarilo zabrániť tomu, aby tu bola uplatnená povinná kvóta týkajúca sa usídľovania migrantov," uviedol Szijjártó. Taktiež dodal, že Maďarsko má záujem, aby spolupráca V4 pokračovala naďalej.


V závere pripomenul, že nie je prejavom neúcty, keď sa v danej krajine stretne s koaličnými či opozičnými politikmi. „Ak sa to niekomu nepáči, môžem to ignorovať," povedal Szijjártó.

Maďarsko vetovalo balík pomoci Ukrajine, odkladá sa aj ich trest

Roztržka medzi Európskou úniou a Maďarskom sa v utorok prehĺbila po tom, ako Budapešť vetovala balík finančnej pomoci Ukrajine vo výške 18 miliárd eur.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Namiesto toho, aby sa zabezpečila jednomyseľná podpora pomoci Ukrajine, maďarské veto spôsobilo, že ostatných 26 členských štátov EÚ bude musieť vypracovať komplikovanejší technický plán, aby sa zabezpečilo, že pomoc bude môcť do Kyjeva prúdiť aj v novom roku.


Mnohé národy vnímajú taktiku maďarského premiéra Viktora Orbána ako jemne zastretý pokus vydierať EÚ, aby uvoľnila miliardy eur na financovanie plánu obnovy po pandémii koronavírusu, ktoré boli pozastavené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie