• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Rekuperácia vymení vzduch, zabráni tepelným stratám a pomôže aj alergikom

Rekuperácia vymení vzduch, zabráni tepelným stratám a pomôže aj alergikom

Výmena vzduchu v miestnostiach je nevyhnutná nielen pre naše zdravie, ale aj preto, aby sme zabránili tvorbe plesní a poškodeniu budov.

12.4.2023 (SITA.sk) - Ak chceme mať v dome dôkladne vyvetranú miestnosť, mali by sme okná otvárať aspoň každé dve hodiny. V zime nám však bude unikať teplo a na jar a v lete okná dokorán vytrápia alergikov. Riešením môže byť rekuperácia.

Riadený spôsob vetrania

V súčasnosti sa totiž budujú dokonalo tesné stavby, v ktorých však nedochádza k žiadnej výmene vzduchu a k prirodzenej infiltrácii cez konštrukcie. Aby sa zabezpečila hygienická výmena vzduchu, muselo by sa vetrať každé dve hodiny, najmenej však štyri- až šesťkrát denne aspoň päť minút. Okná by mali byť úplne otvorené a kúrenie vypnuté. V realite je to však takmer nemožné. Riešením môže byť rekuperácia.

Ide o riadený spôsob vetrania, vďaka ktorému, na rozdiel od častého otvárania okien, eliminujete tepelné straty a dosiahnete vyššiu energetickú úsporu. Do interiéru privediete čerstvý vzduch a tiež v ňom dosiahnete optimálnu vlhkosť. Moderné rekuperačné jednotky, ktoré zabezpečujú regulovanú výmenu vzduchu, ponúka aj STIEBEL ELTRON. "Naše vetracie systémy odvádzajú znehodnotený vzduch, nepríjemné pachy a vodnú paru von z interiéru a v rovnakom čase privádzajú čerstvý filtrovaný vzduch do všetkých kútov miestností. Doma by sme však mali okrem priaznivého ovzdušia udržiavať aj rovnomernú teplotu s vyrovnanou vlhkosťou. Výmenník tepla v rekuperačnej jednotke je zároveň schopný odobrať až 94 % tepelnej energie z odvádzaného vzduchu a odovzdať ju čerstvému, privádzanému vzduchu," vysvetľuje Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Pomôcť môže aj alergikom

Každý tretí Slovák v súčasnosti trpí alergiou a každý desiaty obyvateľ Slovenska je aj astmatik. Ich počet u nás pritom z roka na rok stúpa. Práve títo ľudia sú citliví na kvalitu vzduchu v interiéri a štandardné vetranie najmä v jarných a jesenných obdobiach môže pre nich predstavovať nepohodu spojenú s vysokou koncentráciou peľov v ovzduší. Aj pre alergikov môže mať preto rekuperácia nesporné výhody. Vďaka špeciálnym filtrom na prívode vzduchu možno znížiť objem najrôznejších škodlivín vo vzduchu, vrátane peľov. Neustála cirkulácia vzduchu navyše zamedzí prašnosti, zníži koncentráciu baktérií a zabráni tvorbe plesní. "Filtre vetracej jednotky zachytávajú prachové častice a ďalšie škodliviny. Znižujú tiež koncentráciu peľov, a to až o 95 %. Rekuperácia pomáha udržiavať vlhkosť v miestnosti na úrovni 40 až 60 %, vďaka čomu sa darí eliminovať aj plesne, na ktoré sú alergici mimoriadne náchylní. Filtre možno zároveň jednoducho vymeniť, a to bez použitia akéhokoľvek náradia," hovorí Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Centrálne alebo lokálne vetranie s rekuperáciou?

Riadené vetranie obytných priestorov je možné dosiahnuť inštaláciou centrálneho alebo lokálneho systému.

Pri centrálnom vetracom systéme je rekuperačná jednotka umiestnená v technickej miestnosti a vzduch sa distribuuje potrubnými rozvodmi. Centrálny systém je ideálnym riešením pre novostavby, nakoľko s inštaláciou centrálnej rekuperačnej jednotky VRC-W 400 sa väčšinou počíta už v projekte rodinného domu – kvôli montáži rozvodov. Vzduch sa distribuuje vysokoflexibilným systémom vzduchových rozvodov LVS. Tie sa najčastejšie inštalujú do podhľadov, ale v novostavbách je ich možné zabudovať aj do podlahy. Objem vzduchu, ktorý sa v miestnosti vymení, určuje výkon ventilátora. Vďaka jednoduchému ovládaniu môžete prietok vzduchu prispôsobiť svojim potrebám. Všetky centrálne vetracie systémy od spoločnosti STIEBEL ELTRON disponujú najmodernejšími technológiami, ktoré zvyšujú efektivitu a znižujú hlučnosť zariadení.

Decentrálna, teda lokálna rekuperácia, je ideálnou voľbou najmä pri rekonštrukcii, alebo už obývanom objekte s lokálnymi problémami s vlhkosťou. Tento systém zvyčajne pozostáva z viacerých vetracích jednotiek, ktoré sú umiestnené na obvodovej stene a regulácie. Jednoduchá inštalácia lokálnej jednotky VLR 70 L Trend priamo do otvoru v stene umožňuje využitie na miestach, kde nie je možné inštalovať vetracie rozvody. Decentrálne jednotky od spoločnosti STIEBEL ELTRON sú energeticky úsporné a náklady na ich inštaláciu sú pomerne nízke. Ponúkajú však všetky výhody centrálneho vetrania a sú alternatívou pri modernizáciách alebo rekonštrukciách.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie