• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Rekonštrukcia kaštieľa v Čunove je v záverečnej fáze, schátraná budova sa mení na vzdelávacie centrum (foto)

Rekonštrukcia kaštieľa v Čunove je v záverečnej fáze, schátraná budova sa mení na vzdelávacie centrum (foto)

V záhrade budú umiestnené rôzne zážitkové a interaktívne prvky ako biotopové jazierko schopné samočistenia či šplhací totem.

23.8.2023 (SITA.sk) - Rekonštrukcia kaštieľa v bratislavskom Čunove sa nachádza v záverečnej fáze. Ako informuje hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, komplexnú rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky začali v máji 2021.

Na jej konci sa pôvodne schátraná budova a okolie premenia na unikátne environmentálne a vzdelávacie centrum,“ uviedla s tým, že otvorené a sprístupnené verejnosti by mohlo byť už začiatkom roka 2024.

Ukončenie prác na jeseň

Rekonštrukcia kaštieľa je vo finálnej fáze. Dokončujeme vonkajšiu fasádu budovy a vnútri nás čakajú už len dokončovacie práce - podlahy a dlažby, osadenie dverí a svietidiel, sociálne zariadenia a maliarske práce,“ poznamenal predseda BSK Juraj Droba s tým, že v rámci revitalizácie záhrady sú ešte potrebné sadové úpravy a osadenie altánku.

Ukončenie prác očakávame na jeseň tohto roku. Následne bude do priestorov inštalovaná interaktívna náučná expozícia, ktorá bude prístupná verejnosti,“ doplnil.

Rekonštrukcia čunovského kaštieľa a priľahlej záhrady pozostávala z viacerých fáz. Nakoľko ide o národnú kultúrnu pamiatku, obnova zohľadňovala architektonicko-umelecko-historický pamiatkový výskum a následné reštaurovanie historicky cenných častí kaštieľa a pôvodných architektonicko-výtvarných hodnôt.

Interaktívna expozícia

V budove kaštieľa vznikne interaktívna expozícia zameraná na rôzne oblasti prírodného dedičstva regiónu, ako sú delta Dunaja či lužné lesy. Vnútri vzniknú tvorivé dielne a multifunkčná sála.

V záhrade budú umiestnené rôzne zážitkové a interaktívne prvky ako biotopové jazierko schopné samočistenia, vtáčie hniezdo, drevená dráha nad mokraďou, šplhací totem, interaktívna stena, zážitkový chodník „bosou nohou“, ako aj záchranná stanica pre zranené živočíchy,“ priblížila Forman. Kaštieľ bude využívať obnoviteľné zdroje energie, a to konkrétne vykurovanie tepelným čerpadlom.

Obnoviteľné zdroje energie

Takisto boli zrealizované adaptačné opatrenia na zmierňovanie negatívnych dôsledkov zmeny klímy, ako napríklad zadržiavanie dažďovej vody a jej následné využitie, vodopriepustné plochy, využitie svetlých farieb pre zníženie prehrievania prostredia, vodný prvok na zlepšenie mikroklímy a ochladzovania prostredia,“ vymenovala Forman s tým, že pri stavebných prácach použili moderný stroj, pomocou ktorého zhodnotili stavebný odpad a prebytky zeminy z výkopových a búracích prác.

Rekonštrukčné práce sú spolufinancované cez Program spolupráce Interreg V-A Slovensko - Rakúsko a revitalizačné práce cez Program spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko.

Ekocentrum Čunovo sa buduje cez prebiehajúce projekty „Ecoregion SKAT“ a „Ecoregion SKHU“ spolu s ďalšími tuzemskými a cezhraničnými partnermi. Náklady na stavebné práce a expozičné priestory dosiahli viac ako 4,2 milióna eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie