• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Regulácia zisku zdravotných poisťovní podľa kritérií kvality, navrhuje Bittó Cigániková

Regulácia zisku zdravotných poisťovní podľa kritérií kvality, navrhuje Bittó Cigániková

Poslankyňa NR SR za stranu SaS Jana Bittó Cigániková počas tlačovej konferencie strany Sloboda a Solidarita (SaS) o odvolaní predsedníčky zdravotníckeho výboru a k mimoriadnej schôdzi

Poslankyňa Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SASKA) Jana Bittó Cigániková navrhuje od budúceho roka regulovať zisk zdravotných poisťovní na základe kritérií kvality, ktoré budú zohľadňovať najmä kľúčové priority štátnej zdravotnej politiky.

Primeraný zisk

Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý liberálna poslankyňa predložila do parlamentu. Poslanci by sa týmto návrhom mali zaoberať na schôdzi, ktorá sa začína 2. mája.

Okrem primeraného zisku vo výške jedného percenta z predpísaného poistného sa má umožniť tvoriť zisk do výšky jedného percenta z predpísaného poistného, ktoré bude naviazané výlučne na plnenie kritérií kvality zdravotných poisťovní.

O splnení týchto kritérií má rozhodovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Opätovne sa má zaviesť maximálny limit výdavkov na prevádzkové činnosti zdravotných poisťovní namiesto určenia minimálneho limitu výdavkov na zdravotnú starostlivosť.

Tri spôsoby regulácie

Súčasná právna úprava regulácie zisku zdravotných poisťovní schválená v decembri minulého roka podľa Cigánikovej zavádza reguláciu tromi rôznymi spôsobmi.


A to cez určenie primeraného výsledku hospodárenia vo výške maximálne jedného percenta z predpísaného poistného po prerozdelení, cez určenie minimálneho limitu výdavkov na zdravotnú starostlivosť a cez povinnosť tvoriť technické rezervy na plánovanú zdravotnú starostlivosť.


„Je zrejmé, že potreba regulácie zisku je namieste, ale pre jej ústavnú konformnosť je potrebné upraviť túto reguláciu tak, aby bola proporcionálna, predvídateľná, stabilná a primeraná, v súlade s legitímnymi očakávaniami zdravotných poisťovní,“ tvrdí Cigániková.


Zároveň sa podľa nej dá štátu do rúk nástroj, ktorým bude môcť operatívne ovplyvňovať činnosť zdravotných poisťovní v súlade so zámermi štátnej politiky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie