• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Registrované partnerstvá, interrupcie aj legalizácia marihuany. Referendum 23 má mať sedem otázok

Registrované partnerstvá, interrupcie aj legalizácia marihuany. Referendum 23 má mať sedem otázok

Dostatočnú účasť na referende, a tým aj jeho platnosť chce iniciatíva dosiahnuť jeho spojením so septembrovými parlamentnými voľbami.

11.4.2023 (SITA.sk) - Referendum so siedmimi otázkami chce prostredníctvom petície presadiť občianska iniciatíva Referendum 23. Otázky sa týkajú interrupcií, registrovaných partnerstiev, eutanázie, bezplatného poskytovania menštruačných hygienických pomôcok či legalizácie marihuany. Ich zodpovedaním chce iniciatíva prispieť k ukončeniu eticko-kultúrnych vojen v spoločnosti.

„S blížiacimi sa voľbami sme aj my rozmýšľali nad tým, čo by sme spravili pre našu krajinu, čo by ju zjednotilo a raz a navždy vyriešilo otázky, ktorými sa naši politici iba zakrývajú, aby nemuseli riešiť reálne problémy nás, občanov. Preto sme sa rozhodli, že im pomôžeme a vyriešime to za nich," povedal v utorok na tlačovej konferencii Ján Kuráň z iniciatívy Referendum 23, ktorý je zároveň mestským poslancom v Ružomberku (kandidoval ako nezávislý).

Bolestivá menštruácia a jeden deň voľna

Prvá zo siedmich otázok sa týka súhlasu so zachovaním práva žien na interrupciu v súčasnom rozsahu. Druhá sa pýta na názor na vytvorenie celoštátneho systému poskytovania menštruačných hygienických pomôcok bezplatne pre všetky ženy, ktoré to potrebujú a nemajú dostatok finančných prostriedkov.

Občania sa v petícii môžu vyjadriť aj k tomu, či súhlasia, aby ženy s lekársky potvrdenou bolestivou menštruáciou mali nárok na čerpanie jedného dňa voľna raz za mesiac, plne hradeného zo zdravotného poistenia. V ďalšej otázke občianska iniciatíva zisťuje postoj obyvateľov k možnosti voliť poslancov Národnej rady SR, prezidenta Slovenskej republiky a poslancov Európskeho parlamentu prostredníctvom internetu.


Piata otázka sa týka súhlasu s povolením predaja a konzumácie marihuany na liečebné a rekreačné účely v špecializovaných predajniach, ktorým vydáva licenciu Ministerstvo financií SR.

„Mali by sme si konečne zodpovedať na to, či chceme, aby končili ľudia vo väzení za to, že si zapália jointa, a to často s oveľa vyššími trestami ako za zabitie cudzinca alebo za rozkrádanie miliónov eur zo štátneho rozpočtu," povedal Kuráň.

Referendom sa môžeme pohnúť ďalej

Petícia sa dotýka aj otázky súhlasu s registrovanými partnerstvami párov bez ohľadu na ich pohlavie, pričom by mali vzájomné práva obdobné právam, ktoré majú dnes medzi sebou manželia, okrem možnosti adopcie detí.


Posledná otázka je o možnosti povolenia eutanázie, a to v individuálnych prípadoch na výslovnú vedomú žiadosť pacienta, ktorý je v konečnom štádiu nevyliečiteľného ochorenia.

Iniciatíva Referendum 23 o sebe tvrdí, že je „partia nadšencov z Ružomberka“ a nie je napojená na žiadnu politickú stranu, cirkev či obchodnú spoločnosť. S témou petície a referenda oslovila ešte pred veľkonočnými sviatkami všetky politické strany a v súčasnosti čaká na ich reakciu.


„Ako občania Slovenskej republiky chápeme, že referendum je nástroj, ktorý sa má využívať až v najnutnejších prípadoch. Trápi nás však, kam sa Slovensko za svoju existenciu dostalo," tvrdí iniciatíva. Zároveň dodáva, že počas nedávneho referenda o predčasných voľbách ich politici presvedčili, že referendum je jediný spôsob, ako sa pohnúť ďalej. Petíciu možnosť nájsť na stránke referendum23.sk.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie