• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Regióny budú rozhodovať o ďalších stovkách miliónov eur z nových eurozdrojov

Regióny budú rozhodovať o ďalších stovkách miliónov eur z nových eurozdrojov

V Programe Slovensko je zo zdrojov Európskej únie v aktuálnom eurofondom období k dispozícii 12,6 miliardy eur.

22.10.2023 (SITA.sk) - Regióny budú môcť pri svojich projektoch v novom programovom období 2021 až 2027 rozhodovať o ďalších stovkách miliónov eur z eurozdrojov navyše.

Rozhodovanie o strategických investíciách

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) za viac ako päť mesiacov pôsobenia úradníckej vlády Ľudovíta Ódora výrazne posilnilo svoje aktivity aj v oblasti regionálneho rozvoja. Jednou z hlavných priorít rezortu bolo zásadné zlepšenie spolupráce so samosprávami.

„Posilnili sme regióny pri rozhodovaní o ich strategických investíciách. Z nových eurofondov mali pôvodne priamo rozhodovať o 2,1 miliardy eur, my sme im tento obnos navýšili o ďalších 200 miliónov,“ informoval poverený minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík. Ako dodal, tým odovzdali celú eurofondovú obálku ministerstva investícií do rúk regiónov.

V Programe Slovensko je zo zdrojov Európskej únie v aktuálnom eurofondom období k dispozícii 12,6 miliardy eur. Regióny môžu po zvýšení prostriedkov rozhodovať o objeme 2,3 miliardy eur, čo je približne 18 % z celkovej sumy.

Pomôcť využívať eurofondy

„Regionálny rozvoj považujeme za kľúčovú tému - Slovensko potrebuje silné regióny, mestá a obce. Veríme, že príklad nášho ministerstva si za svoj zoberú aj iné rezorty a pomôžu navýšiť eurofondovú obálku priamo pre regióny,“ uviedla štátna tajomníčka MIRRI pre regionálny rozvoj Barbora Lukáčová.

Ministerstvo investícií v súvislosti s eurofondmi a verejnou správou zároveň spolupracovalo s Úradom vlády SR na príprave dvoch tzv. bielych kníh.

Je v nich navrhnuté desatoro pre zlepšenie využívania eurofondov a cestovná mapa pre prípravu komplexnej reformy verejnej správy so zameraním na pokračovanie decentralizácie.

Najdôležitejšími návrhmi, ktoré majú pomôcť využívať eurofondy, sú podľa ministerstva investičná stratégia Slovenska až do roku 2050, vznik štátneho fondu, z ktorého by sa financovala príprava projektov, a väčšie zapojenie regiónov do rozhodovania o eurofondoch.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie