• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Reforma regiónov sa nemôže robiť za zatvorenými dverami, podľa strany Jablko od nej závisí budúcnosť a úspech krajiny

Reforma regiónov sa nemôže robiť za zatvorenými dverami, podľa strany Jablko od nej závisí budúcnosť a úspech krajiny

Skúsenosti spred dvadsiatich rokov podľa strany Lucie Ďuriš Nicholsonovej ukazujú, že takýto spôsob tvorenia reformy regiónov je nesprávny.

18.4.2023 (SITA.sk) - Strana Jablko očakáva širokú a odbornú diskusiu o reforme regiónov. Zdôrazňuje, že od tejto reformy závisí budúcnosť a úspech krajiny, preto sa nemôže tvoriť za zatvorenými dverami.

„Verejnosť sa z uniknutých dokumentov ministerstva vnútra dozvedela, že pod rúškom tajomna vzniká nové rozdelenie Slovenska. Nie je možné, aby ju písali centrálni plánovači s pravítkom, ktorí stoja nad mapou Slovenska a kreslia čiary hlava-nehlava,“ uviedla strana v tlačovej správe.

Pripomína, že organizácia OECD vypočítala, že štrukturálna reforma slovenských regiónov by viedla k rastu HDP celého Slovenska, a to až do výšky desiatich percent.

„Najlepší ekonómovia sveta nám hovoria, že reforma regiónov je najdôležitejšia reforma pre našu krajinu,“ zdôrazňuje Jablko.

Porovnanie s Dánskom

Skúsenosti spred dvadsiatich rokov podľa strany Lucie Ďuriš Nicholsonovej ukazujú, že takýto spôsob tvorenia reformy regiónov je nesprávny. Vidieť to pri porovnaní Slovenska s Dánskom, ktoré pripravovalo takúto reformu približne v rovnakom čase.

„Na Slovensku sme vtedy vytasili pravítka a celá krajina sa hádala o tom, ako majú regióny vyzerať a či má byť hlavné mesto Novohradsko-Gemerskej župy Lučenec alebo Rimavská Sobota. Nakoniec vznikol paškvil formovaný najprízemnejšími politickými pudmi, s ktorým nebol spokojný ani jeden z odborných autorov reformy,“ poukazuje strana.

V Dánsku najskôr zreformovali financovanie samospráv. Prakticky každej obci dali možnosť určovať sadzbu dane z príjmu fyzických osôb. Bohaté mestá mohli vyberať vyššie dane, chudobné vidiecke obce si mohli určiť nižšie dane a obyvateľom ponúknuť len vybrané služby. Samotnú mapu regiónov a obcí riešili Dáni až v ďalších krokoch.

Časť daní by mala zostať v regióne

Z Dánska sa stala jedna z najúspešnejších krajín sveta s nízkymi regionálnymi rozdielmi. Slovensko, naopak, patrí do skupiny krajín s najväčšími regionálnymi rozdielmi.

„Keď porovnáme 20 percent najbohatších regiónov na Slovensku s dvadsiatimi percentami najchudobnejšími, zistíme, že v tých bohatých regiónoch je štyrikrát väčšie HDP na hlavu alebo o 65 percent vyššia priemerná mzda. V chudobných regiónoch je viac ako trojnásobná nezamestnanosť, odliv mladých ľudí do zahraničia a množstvo ďalších problémov,“ zdôrazňuje Jablko.


Strana chce, aby časť daní zostávala v regióne. Nesúhlasí s tým, aby ich regióny posielali do centra, ktoré ich rozdeľujú podľa svojho uváženia.

Reforma bola dlhodobo zanedbávaná

Informáciu o novom návrhu územnosprávneho členenia Slovenska, na ktorom pracujú na ministerstve vnútra, v piatok ako prvý zverejnil server Napunk a Denník N.


Podľa medializovaných informácií by sa mal počet samosprávnych krajov znížiť zo súčasných ôsmich na 4+1: Bratislavský kraj, Západoslovenský (s hlavným mestom Nitra), Severoslovenský (hlavné mesto Žilina), Stredoslovenský (hlavné mesto Banská Bystrica) a Východoslovenský (hlavné mesto Košice). Počet okresov by mal klesnúť zo 79 na 46.

Rezort vnútra reagoval, že žiadne mapy ani zoznamy do médií neposkytol. Reforma verejnej správy je stále v internej fáze príprav a do konca aktuálneho volebného obdobia rezort neplánuje jej realizáciu ani posunutie do legislatívneho procesu.


„Reforma verejne správy je komplexnou a dôležitou témou, ktorá na Slovensku bola desiatky rokov zanedbávaná a ministerstvo vnútra si uvedomuje, že tento druh reformy nie je možný bez riadnej a odbornej debaty, preto jej príprava trvá dlhšie obdobie,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie