• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Reforma národných parkov je šitá horúcou ihlou, štátne lesy sa obávajú vysokých nákladov

Reforma národných parkov je šitá horúcou ihlou, štátne lesy sa obávajú vysokých nákladov

Štátny podnik Lesy SR predpokladá vysoké náklady po prechode správy národných parkov pod envirorezort.

Reforma národných parkov, ktorú v utorok 14. decembra schválila Národná Rada SR, je šitá horúcou ihlou.

Štátny podnik Lesy SR predpokladá vysoké náklady po prechode správy národných parkov pod rezort životného prostredia. Informuje o tom štátny podnik Lesy SR v tlačovej správe.

„Momentálne nepoznáme reálne dopady pozmeňujúceho návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, a jeho praktickú realizáciu. Predpokladáme však, že v súvislosti s prechodom správy národných parkov vzniknú vysoké náklady, ktorých výšku momentálne odhadnúť nevieme. Proces prechodu správy majetku je komplikovaný, vyžadujúci si enormné úsilie po stránke personálnej i časovej,“ píše sa v tlačovej správe.

Parlament schválil reformu národných parkov 75 hlasmi zo 76 prítomných poslancov v utorok 14. decembra. Počas rozpravy prijal pozmeňujúci návrh poslanca Györgya Gyimesiho (OĽaNO), podľa ktorého pôda nezistených vlastníkov sa nebude presúvať do správy národných parkov.

Podnik Lesy SR uvádza, že momentálne v národných parkoch obhospodaruje vyše 104-tisíc hektárov, z čoho najväčšiu výmeru má Národný park (NP) Nízke Tatry s takmer 40-tisíc hektármi. Za ním nasleduje NP Veľká Fatra s výmerou 25-tisíc hektárov lesných pozemkov a NP Muránska planina s vyše 15-tisíc hektárovou výmerou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie