• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Rast cien nehnuteľností sa stlmil, tvrdia analytici. Kam sa vyšplhala cena za meter štvorcový?

Rast cien nehnuteľností sa stlmil, tvrdia analytici. Kam sa vyšplhala cena za meter štvorcový?

Rast cien nehnuteľností podľa analytikov zostáva rýchlejší, ako predpokladané tempo rastu miezd v treťom štvrťroku (0,9 percenta).

Rast cien nehnuteľností sa vracia k priemeru z posledných rokov. Vyplýva to zo stanoviska analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS).

„V treťom štvrťroku 2021 sa ponukové ceny nehnuteľností na bývanie zvýšili oproti minulému štvrťroku o 3,4 percenta. Medzikvartálne tempo rastu cien sa po predchádzajúcom mimoriadnom štvrťroku stlmilo na hodnoty, ktoré sú v posledných rokoch typické,“ uvádzajú analytici.

Ako dodávajú, ceny rodinných domov už niekoľko kvartálov za sebou rastú výrazne rýchlejšie ako ceny bytov.

Päťizbové byty rástli najmenej

„Najvyšší rast sledujeme v Trnavskom a Banskobystrickom kraji. Vývoj úverov na bývanie indikuje pokračujúcu aktivitu na realitnom trhu, dopytová strana zostáva naďalej silná,“ konštatujú analytici ÚMS. V porovnaní s minulým rokom sú ceny o 18,4 percenta vyššie.

„Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností vzrástla v treťom štvrťroku o 70 eur za meter štvorcový a dosiahla úroveň 2 122 eur za meter štvorcový,“ dopĺňajú.


Priemerná cena bytov sa v treťom štvrťroku 2021 zvýšila na 2 364 eur za meter štvorcový, medzištvrťročné tempo rastu spomalilo na 2,9 percenta, v medziročnom porovnaní ide o rast o 15,1 percenta.


„Najrýchlejšie rástli ceny dvojizbových a štvorizbových bytov, naopak najnižší rast evidujeme v prípade päťizbových bytov,“ uvádzajú analytici.

Nájomné rastie druhý štvrťrok

Priemerná cena domov dosiahla úroveň 1 684 eur za meter štvorcový, oproti predchádzajúcemu štvrťroku je o 6,6 percenta vyššia (26,1 percenta medziročne).


Nájomné v treťom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástlo o 4,1 percenta.

„Nájomné bývanie chápeme ako alternatívu k bývaniu vo vlastnom – čím je nájomné bývanie lacnejšie, tým vyššia je relatívna cena bývania v zakúpenej nehnuteľnosti,“ vysvetľujú analytici a dodávajú, že nájomné medzištvrťročne rastie už druhý štvrťrok za sebou.


„Medziročný pokles sa z tohto dôvodu približuje k nule. Podiel nájomného k priemernej cene nehnuteľností preto v tomto štvrťroku znižoval hodnotu kompozitného indexu,“ dodávajú.

Nových úverov je veľa

Rast cien nehnuteľností podľa analytikov zostáva rýchlejší, ako predpokladané tempo rastu miezd v treťom štvrťroku (0,9 percenta).

„Vo výsledku očakávame miernejšie zhoršenie dostupnosti bývania, index sa vo väčšine krajov približuje k svojmu dlhodobému priemeru,“ uvádzajú.


Ako dodávajú, čistý prírastok úverov na nehnuteľnosti dosahuje aj v prvých dvoch mesiacoch tretieho štvrťroku vysoko nadpriemerné hodnoty.


„Historické maximum bolo dosiahnuté v júni 2021, údaje za júl a august sú však naďalej mimoriadne vysoké. Výrazná aktivita na realitnom trhu tak naďalej pretrváva,“ uzavreli.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie