• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Raši informoval o chybnom čerpaní eurofondov, Slovensko muselo vrátiť 70 miliónov eur (video)

Raši informoval o chybnom čerpaní eurofondov, Slovensko muselo vrátiť 70 miliónov eur (video)

Ministerstvo financií SR zistilo rôzne pochybenia.

27.6.2023 (SITA.sk) - Ohrozené využitie 800 miliónov eur zo zdrojov Európskej únie v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020 nie je jediný problém. Pre chyby ministerstiev ako riadiacich orgánov pre operačné programy a na základe auditov za roky 2020 a 2021 muselo Slovensko vrátiť, a spolu so sankciou uhradiť, takmer 70 miliónov eur.

Chybovali ministerstvá práce a investícií

Podpredseda strany Hlas-SD a poslanec parlamentu Richard Raši o tom v utorok informoval s tým, že rôzne pochybenia zistilo Ministerstvo financií SR. Ministerstvá podľa neho pre pochybenia museli vrátiť 37,5 milióna eur a Európska komisia uložila pokutu za 32,3 milióna eur.

Ešte nie je dokončený audit za rok 2022, kde zrejme znova prídeme o desiatky miliónov eur. Sú to peniaze, ktoré strácame kvôli chybám tých, ktorí ich mali rozdeľovať, posielať do regiónov, miest a obcí, a ktorí mali kontrolovať, aby boli použité aj pridelené správne," povedal Raši.

Napríklad v roku 2019 bola chybovosť projektov v objeme 10 miliónov eur. Najviac chýb v roku 2021 bolo podľa poslanca v Operačnom programe Ľudské zdroje a v Integrovanom regionálnom operačnom programe, teda v pôsobnosti ministerstiev práce a investícií, ktoré donedávna riadili Milan Krajniak (Sme rodina) a Veronika Remišová (Za ľudí).

Harmonogram výziev

Raši pripomenul zatiaľ nulové čerpanie eurofondov z takmer 13 miliárd eur v novom programovom období 2021 až 2027. V hlavnom Programe Slovensko je zatiaľ vyhlásená jedna výzva v hodnote 46 miliónov eur, pričom podľa aktualizovaného plánu výziev mali byť do 30. júna vyhlásené výzvy za 1,38 miliardy eur. Pôvodne mali byť v tomto roku vyhlásené výzvy v objeme zhruba do 6 miliárd eur.

Toto je aj výzva pre novú vládu. Buď je to vláda odborníkov alebo úradníkov. Zatiaľ sa robia kroky, že to vyzerá, že máme vládu neschopných úradníkov," dodal Raši. Upozornil na to, že nová vláda zverejnila dva týždne po svojom nástupe harmonogram, podľa ktorého budú do konca tohto mesiaca vyhlásené výzvy v spomínanom objeme, hoci je zverejnená iba jedna výzva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie