• Dnes je: Pondelok 25. septembra 2023 meniny má Vladislav

Rainerova chata bude mať ďalší skvost, po betleheme pribudne nové dielo Petra Petrasa

Rainerova chata bude mať ďalší skvost, po betleheme pribudne nové dielo Petra Petrasa

Najstaršiu chatu vo Vysokých Tatrách postavil v roku 1863 Ján Juraj Rainer. Po postavení chaty Kamzík v roku 1884 zanikla, obnoviť sa ju podarilo až v roku 1998, odkedy slúži verejnosti.

Po betleheme zo snehu už pripravuje chatár a vysokohorský nosič Peter Petras pri Rainerovej chate vo Vysokých Tatrách aj tradičnú sochu nosiča. V utorok tam začali nakladať korpus na túto postavu, ktorá dotvára atmosféru na Starolesnianskej poľane každoročne. Bežne máva aj niekoľko metrov.

Prenášanie snehu

„Zbierame a prenášame sneh z miesta, na ktorom kedysi stála chata Kamzík. Ak nepríde nejaký radikálny odmäk, chceli by sme mať nosiča hotového do 21. januára,“ povedal pre agentúru SITA Petras. Postava sediaceho nosiča bude mať podľa jeho slov výšku približne 3,5 metra.

„Ak by sa postavil, mal by aj päť metrov. Ale to sa, samozrejme, nestane, keďže je zo snehu,“ zažartoval.

Ešte pred Vianocami dokončil Petras betlehem zo snehu, pracoval tam na ňom s pomocníkmi 25 dní. Po dobudovaní mal výšku 3,8 metra, šírku 4,6 metra a hĺbku 3,6 metra. Koncom decembra vyvolalo dielo zo snehu veľkú pozornosť po tom, ako postavy v ňom opitý vandal polial červeným vínom. Chatárovi sa ich nakoniec podarilo opraviť. Menšími úpravami prešiel betlehem aj v predošlých dňoch po výraznom oteplení.

Najstaršia chata

„Vždy, keď príde radikálne oteplenie, podložím klenbu trámom a doskou, aby nám nespadla. Dnes som ešte trocha opravil Ježiška, jasličky aj Pannu Máriu,“ dodal Petras.

Najstaršiu chatu vo Vysokých Tatrách postavil v roku 1863 Ján Juraj Rainer. Po postavení chaty Kamzík v roku 1884 zanikla, obnoviť sa ju podarilo až v roku 1998, odkedy slúži verejnosti. Jej chatárom je v súčasnosti Peter Petras mladší.


Súčasťou jej priestorov je malá expozícia histórie a súčasnosti horských nosičov, zbierka starého horolezeckého náradia a starých lyží. Nachádza sa asi polhodinu chôdze od strediska Hrebienok. Tento rok si chata pripomenie 25. výročie svojho otvorenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 25. september 2023

horoskopy na dnes pondelok 25 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Sentimentálne nálady sú na príťaž nielen vám, ale aj vášmu okoliu. Nemali by ste sa stále ľutovať, radšej konečne urobte konkrétne kroky, na nápravu súčasného stavu.

Býk 21.4. - 21.5.

Vašu citlivú dušu podporí človek, ktorého ste poznali len z videnia. Dobre si však premyslite, či vaše novo prebudené city neohrozia harmóniu v partnerskom zväzku.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte pocit, že sa všetci sprisahali proti vám? Situácia sa zmení po absolvovaní rozhovoru, ktorý vás čaká okolo obeda. Zosilnie vaša slabosť pre opačné pohlavie.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnešok je priaznivý pre tých, ktorí potrebujú nové nápady a inšpiráciu. Venujte pozornosť aj zdanlivým maličkostiam, ktoré sa neskôr môžu ukázať ako rozhodujúce.Všetky Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie