• Dnes je: Piatok 19. apríla 2024 meniny má Jela

Rada od farmaceuta: Dezinfikovať vlhké ruky alkoholovým roztokom je chyba

Rada od farmaceuta: Dezinfikovať vlhké ruky alkoholovým roztokom je chyba

Vždy je lepšie nejaké rúško – hoc domáce, ako absolútne žiadne, a to najmä dôvodu nedisciplinovanosti a nezodpovednosti ľudí jeden voči druhému.

V lekárňach chýbajú nielen rúška, ale aj dezinfekcie. Na expanzívnu krízu, akú vyvolalo šírenie koronavírusu, Slovensko nebolo pripravené.

Lekárne sú v pohotovosti a situáciu sa snažia zvládnuť svojpomocne. „Aj v našej lekárni sme začali pripravovať dezinfekčné alkoholovo-peroxidové roztoky a gély podľa predpísaných štandardov Svetovej zdravotníckej organizácie WHO,“ hovorí farmaceut Peter Ceniga z Košíc, člen Slovenskej lekárnickej komory (SLeK).

Odborníka sme sa spýtali, či je podomácka výroba dezinfekcie bezpečná a ktoré druhy dezinfekcie najlepšie likvidujú vírusy a baktérie. Poradil nám aj to, ako si zhotoviť ochranné rúško.

V drogériách aj lekárňach chýbajú bežne predávané dezinfekčné prostriedky. Počula som, že perfektnou náhradou je 3% peroxid vodíka, a ten v lekárňach nechýba. Môžeme ho použiť aj na ruky a predmety? Na čo všetko? Je účinný proti vírusom a baktériám?


V lekárenskej praxi sa peroxid vodíka používa výhradne riedený, zvyčajne v spomenutej 3-percentnej koncentrácii (koncentrovaný 30 % roztok totiž veľmi rýchlo leptá pokožku). Uplatnenie nachádza najmä pri dezinfekcii drobných poranení a malých vredov. Alternatívne sa dá použiť aj na výplachy ústnej dutiny pri zápaloch alebo ako kloktadlo (na tieto účely sa však používa ešte viac zriedený v pomere 1:1 s vodou). Na dezinfekciu hlbokých perforovaných rán sa absolútne nehodí.

Z hľadiska spektra účinku patrí 3% peroxid vodíka medzi priemerné dezinfekčné látky, nakoľko pôsobí len na niektoré typy baktérií a likviduje len niektoré typy vírusov. Pre dlhodobé a opakované dezinfikovanie väčšej plochy rúk nie je v samostatnej verzii bez kombinácie s ďalšou dezinfekčnou látkou (napr. s alkoholom) veľmi vhodný.


Peroxid sa pôsobením tepla, svetla, iónov ťažkých kovov a oxidovateľných organických látok rozkladá za uvoľnenia kyslíka. Ako oxidačné činidlo sa teda na dezinfekciu povrchov nepoužíva.


Aké možnosti ľudia majú?


Riešením na dezinfekciu rúk sú alkoholy. Najčastejšie sa používajú na hygienickú a chirurgickú dezinfekciu rúk, na dezinfekciu kože pred invazívnym alebo chirurgickým výkonom. Ich dezinfekčná účinnosť je baktericídna, fungicídna a virucídna (na neobalené vírusy o niečo málo nižšia). Koncentrované alkoholy (85%, 96%) sú však neúčinné.


Na dezinfekčný účinok alkoholových prípravkov je potrebná zmes alkoholu s vodou. Na druhej strane, prítomnosť vody behom vlastnej aplikácie (napr. vlhké ruky) výrazne znižuje ich dezinfekčnú účinnosť, a to pre riediaci efekt vody, ktorá spravidla zostáva na rukách po umytí. Z uvedeného dôvodu by sa mali aplikovať na dobre vysušené, alternatívne úplne suché ruky.


Alkohol má najvyšší dezinfekčný účinok v koncentrácii 80 %, pričom jeho účinnosť rastie v kombináciách s inými dezinfekčnými látkami, ako napr. s chlorhexidinom či peroxidom vodíka.


Vedeli by ste poradiť nejaký recept na domácu výrobu dezinfekcie?


Ako odborník určite nikomu neodporúčam experimentovať. Dezinfekčné látky sú prevažne horľavé a prchavé. Pri nesprávnej manipulácii môžu človeku viac ublížiť ako naplniť jeho požadovanú potrebu.


Okrem dezinfekcie sú nedostatkovým tovarom aj rúška. Existuje nejaká alternatívna ochrana?


Prevažne odporúčam pacientom ušiť si vlastné rúška zo 100% bavlny, ktoré síce neposkytujú potrebný stupeň ochrany (to neposkytujú ani tie jednorazové), no vedia aspoň čiastočne obmedziť potenciálny kvapôčkový prenos z človeka na človeka. Je vhodné ich meniť minimálne každé 2-3 hodiny, pričom použité sa musia neustále dookola vyvárať pri teplote 100 °C vo vode, následne prať a žehliť.


Vždy je lepšie nejaké rúško – hoc domáce, ako absolútne žiadne, a to najmä dôvodu nedisciplinovanosti a nezodpovednosti ľudí jeden voči druhému.


Ako spoznať kožnú alergiu a infekciu z rúška? Vyhnite sa bežným chybám, radí lekárka

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Iránom otriasli výbuchy, Američania hovoria o odvetnom útoku Izraela

iranom otriasli vybuchy americania hovoria o odvetnom utoku izraela

19.4.2024 (SITA.sk) - Izrael udrel na iránske územie. Informuje o tom portál spravodajskej televízie CNN, ktorej to povedal nemenovaný americký predstaviteľ. Cieľ podľa neho nie je jadrový.

Ako informuje tlačová agentúra AP s odvolaním sa na iránsku agentúru IRNA, Irán v piatok strieľal z protivzdušnej obrany po správach, že pri leteckej základni v meste Isfahán bolo počuť výbuchy. Protivzdušná obrana bola aktivovaná v niekoľkých provinciách, píše IRNA. Izraelská armáda pre CNN povedala, že momentálne nemá žiadne vyjadrenie.

Izrael aj napriek výzvam, aby tak nerobil, sľuboval reakciu na rozsiahly víkendový iránsky útok raketami a dronmi na jeho územie. Teherán vyhlásil, že svoj útok vykonal v odvete za údajný izraelský úder na iránsky konzulát v sýrskom Damasku, pri ktorom zomreli vojenskí predstavitelia.

Provincia Isfahán je domovom lokalít spojených s iránskym jadrovým programom vrátane podzemného zariadenia na obohacovanie uránu Natanz.

Viac k téme: Útok Iránu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Iránom otriasli výbuchy, Američania hovoria o odvetnom útoku Izraela © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie