• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Rada Európskej únie prijala ďalší balík sankcií voči Rusku, zameriava sa aj na ľudí zapojených do neľudských deportácií a adopcií detí

Rada Európskej únie prijala ďalší balík sankcií voči Rusku, zameriava sa aj na ľudí zapojených do neľudských deportácií a adopcií detí

V poradí je to už jedenásty balík sankcií.

23.6.2023 (SITA.sk) - Rada Európskej únie (EÚ) prijala jedenásty balík sankcií voči Rusku za jeho vojnu na Ukrajine. Balík posilňuje schopnosť Únie čeliť obchádzaniu sankcií, ako aj zamerať sa na informačnú vojnu, ktorú vedie Rusko. Ako Rada informuje na svojej webstránke, reštriktívne opatrenia sa týkajú 71 jednotlivcov a 33 subjektov.

Vyjadrenie šéfa európskej diplomacie

„Zameriavame sa na 104 jednotlivcov a subjektov, ktorí sa podieľajú na pokračovaní tejto brutálnej vojny, vrátane tých, ktorí sú zodpovední za vojenské aktivity, za politické rozhodnutia, ktorí znečisťujú verejný priestor dezinformáciami a zlomyseľnými naratívmi, čím sa k vojenskému boju pridáva aj informačná vojna,“ vyjadril sa šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Únia sa podľa jeho slov zameriava „aj na tých, ktorí sú zapojení do neľudských deportácií a nútených adopcií ukrajinských detí do Ruska, ako aj na ruské IT spoločnosti poskytujúce kritické technológie a softvér ruskej rozviedke“.

„Budeme pokračovať vo zvyšovaní tlaku na Rusko, kým to bude potrebné,“ uzavrel.

Obchádzanie sankcií

Rada prijala prvý zoznam týkajúci sa obchádzania sankcií po konaní o porušení povinnosti v jednom členskom štáte. Tiež rozšírila existujúce kritérium zaradenia do zoznamu o obchádzaní tak, aby sa vzťahovalo aj na jednotlivcov a subjekty, ktoré výrazne maria reštriktívne opatrenia, a to takým spôsobom, aby prispeli k schopnosti Ruska viesť vojnu.

V súvislosti s ruskou informačnou vojnou zaviedla nové kritérium zaradenia do zoznamu, ktoré zahŕňa spoločnosti v IT sektore poskytujúce kritické technológie a softvér ruskej spravodajskej komunite. Na základe tohto nového kritéria Rada určila spoločnosti z daného sektora, ktoré sú držiteľmi licencie spravovanej Federálnou bezpečnostnou službou alebo Ministerstvom priemyslu a obchodu Ruskej federácie.

Postihnuté budú nie len vybrané sektory, ale aj zodpovedné osoby

Značná časť sankcií sa týka ruského vojenského a obranného sektora, zahŕňajú však aj osoby zodpovedné za deportáciu a nútené transfery a deportácie ukrajinských detí či rabovanie ukrajinského kultúrneho dedičstva. Reštriktívne opatrenia sú namierené tiež voči predstaviteľom médií, propagandistom a ďalším s väzbami na dezinformácie, členov súdnictva, separatistických predstaviteľov a dve banky, ktoré fungujú na anektovaných územiach.

Rada tiež schválila zaradenie Nadácie na podporu a ochranu práv krajanov žijúcich v zahraničí, ktorá zohráva dôležitú podpornú úlohu pri realizácii cieľov zahraničnej politiky ruskej vlády, a jej výkonného riaditeľa na sankčný zoznam. Reštriktívne opatrenia EÚ v súvislosti s činnosťami, ktoré narúšajú alebo ohrozujú územnú celistvosť, suverenitu a nezávislosť Ukrajiny, sa teraz vzťahujú celkovo na takmer 1 800 jednotlivcov a subjektov. Všetkých sa týka zmrazenie majetku, zákaz sprístupňovania finančných zdrojov a cestovný zákaz.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie