• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Putinovi neverí takmer rovnaký počet ľudí ako Zelenskému, 100-percentnú nedôveru má u voličov Republiky

Putinovi neverí takmer rovnaký počet ľudí ako Zelenskému, 100-percentnú nedôveru má u voličov Republiky

Spomedzi zahraničných lídrov Slováci najviac dôverujú českému prezidentovi, vysoko sa však umiestnil aj Viktor Orbán.

10.9.2023 (SITA.sk) - Spomedzi zahraničných lídrov Slováci najviac dôverujú českému prezidentovi Petrovi Pavlovi. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo TV Markíza.

Prieskum bol realizovaný v dňoch 9. až 16. augusta na vzorke 1 009 respondentov, ktorým bola položená otázka "Do akej miery dôverujete alebo nedôverujete nasledujúcim zahraničným lídrom?".

Českej hlave štátu vyjadrilo dôveru 38 percent Slovákov, 54 percent mu nedôveruje. V prvej trojke sa spolu s ním umiestnili aj maďarský prezident Viktor Orbán, ktorému dôveruje 36 percent opýtaných a nedôveruje 58 percent z nich, a tiež francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý má dôveru 35 percent respondentov a nedôveru voči nemu vyjadrilo 56 percent z nich.

Zelenskyj, Putin a Trump sú na tom podobne

Za nimi nasledujú predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorým dôveruje zhodne po 26 percent Slovákov. Von der Leyen nedôveruje 62 percent respondentov a ukrajinskej hlave štátu vyjadrilo nedôveru 71 percent účastníkov prieskumu.

Na šiestej priečke v prieskume dôveryhodnosti skončil ruský prezident Vladimir Putin, ktorému dôveruje 24 percent Slovákov a nedôveruje 72 percent respondentov. Rovnako 72 percent opýtaných nedôveruje bývalému prezidentovi Spojených štátov amerických Donaldovi Trumpovi, dôveru mu zas prejavilo 22 percent respondentov.

O dve percentá menej respondentov, čiže 20 percent, vyjadrilo dôveru súčasnému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Naopak, nedôveruje mu 74 percent Slovákov.

Progresívci veria českému prezidentovi

Petrovi Pavlovi najviac dôveruje elektorát hnutia Progresívne Slovensko (PS). Naopak, najmenšiu dôveru majú voči nemu voliči hnutia Republika, dôverujú mu štyri percentá a nedôveruje mu 93 percent z nich. Voliči tohto hnutia prejavovali vysokú dôveru maďarskému prezidentovi Orbánovi, dôveruje mu 74 percent z nich.

Maďarskej hlave štátu najmenej dôveruje elektorát progresívcov, ide o 9 percent z nich. Temer tri štvrtiny, 72 percent, voličov PS tiež vyjadrovalo dôveru francúzskemu prezidentovi Macronovi, ktorému najmenej dôverujú voliči Republiky, verí mu desať percent z nich.

Sto percent voličov Republiky neverí Zelenskému

Rovnako aj líderka EK von der Leyen má najväčšiu dôveru medzi elektorátom PS, a to 68 percent, kým medzi voličmi hnutia Republika jej nedôveruje nik, no nedôveru jej vyjadrilo 96 percent z nich. Sto percent voličov Republiky tiež uviedlo, že nedôveruje ukrajinskému prezidentovi, ktorému najčastejšie vyjadrovali dôveru voliči PS (66 percent) a hnutia OĽaNO a priatelia (60 percent).

Voliči obyčajných ľudí tiež najmenej dôverujú ruskému prezidentovi Putinovi, dôveru mu vyjadrilo päť percent z nich. Nasleduje PS, kde ruskej hlave štátu dôveruje šesť percent elektorátu. Najväčšiu dôveru požíva ruský líder medzi voličmi hnutia Republika, dôveruje mu 60 percent z nich, a tiež u voličov Slovenskej národnej strany (SNS), kde mu dôveru vyjadrilo 47 percent. Medzi elektorátom strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) mu dôveruje 44 percent voličov.


Bývalý americký prezident Trump má najväčšiu dôveru u voličstva Republiky (47 percent) a Smeru-SD (39 percent). Najmenej mu dôverujú voliči strany Sloboda a Solidarita (SaS), ide o dve percentá z nich, a voličstvo OĽaNO a priatelia (osem percent).

Súčasnému prezidentovi USA Bidenovi dôveruje 58 percent voličov PS, a dôveruje mu aj temer polovica voličov obyčajných ľudí (49 percent). Najmenej mu dôveruje elektorát Republiky a SNS, v prvom prípade mu dôveru vyslovilo jedno percento a v druhom päť percent.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 2. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 2 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Na dnešok si veľa neplánujte. Mohli by ste prepadnúť panike. Radšej spravte menej a poriadne. Aj keď nie je váš správny deň, k priateľom sa správajte milo.

Býk 21.4. - 21.5.

Pocit šťastia a pohody pramení z hĺbky vašej duše. Môže to byť spojené s lepším pracovným zaradením alebo zmenou náplne práce, ktorá vás uspokojuje.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri pozornom sledovaní situácie zisťujete, že sa nezaobídete bez toho, aby ste vykonali isté zmeny. Skôr, ako čosi podniknete, nechajte si urobiť rozpočet, aby ste nepreplácali.

Rak 22.6. - 22.7.

Opätovne sa vynorí otázka, prečo robíte to, čo robíte. Pravdepodobne nebudete môcť dať na to jasnú odpoveď. Nakoniec, máte dostatok sily na to, aby si svoje obhájili.Všetky Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie