• Dnes je: Piatok 23. februára 2024 meniny má Roman(a)

Putina čakajú ťažké rozhodnutia. Kto doplatí na zvýšené výdavky ruskej armády najviac?

Putina čakajú ťažké rozhodnutia. Kto doplatí na zvýšené výdavky ruskej armády najviac?

Neustále zvyšovanie vojenských výdavkov s vysokou pravdepodobnosťou prispeje k inflačnému tlaku v Rusku.

23.10.2023 (SITA.sk) - Výdavky ruskej vlády sa čoraz viac zameriavajú na vojnu proti Ukrajine. Navrhovaný rozpočet na rok 2024 počíta so zvýšením výdavkov na obranu o približne 68 % v porovnaní s rokom 2023, čo znamená, že výdavky na obranu v roku 2024 budú predstavovať približne 6 % ruského hrubého domáceho produktu.

Ako pripomína web Ukrajinská pravda, výdavky na školstvo a zdravotníctvo však budú zmrazené na úrovni alokácií v roku 2023, čo znamená reálne zníženie výdavkov v dôsledku inflácie.

Náklady na zdravotnú starostlivosť

Podľa analytikov z britskej spravodajskej služby ruská vláda bude musieť vyčleniť viac prostriedkov na financovanie platieb a nákladov na zdravotnú starostlivosť pre rastúci počet zranených vojakov a rodín tých, ktorí prišli o život vo vojne.

Námestník ruského ministra práce a sociálnej ochrany Alexej Vovčenko minulý týždeň povedal, že viac ako polovica vojakov, ktorí boli vážne zranení a potrebujú dlhodobú liečbu, prišla o končatiny a každý piaty potrebuje amputáciu horných končatín. Títo zranení vojaci budú takmer určite potrebovať lekársku starostlivosť po zvyšok svojho života.

Inflačný tlak

Briti taktiež pripomínajú, že neustále zvyšovanie vojenských výdavkov s vysokou pravdepodobnosťou prispeje k inflačnému tlaku v Rusku. Okrem toho ďalšie zvyšovanie vojenských výdavkov prinúti ruskú vládu robiť ťažké rozhodnutia o financovaní vojny, čo pravdepodobne zvýši finančný tlak na ruské podniky.

Britské spravodajské služby predtým odhadovali, že počty mŕtvych a vážne zranených na strane Ruska dosahujú až 190-tisíc vojakov. Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva v septembri poznamenalo, že vo viacerých civilných sektoroch ruskej ekonomiky sa zvýšil nedostatok pracovníkov v dôsledku mobilizácie a brannej povinnosti.

Ruská pravoslávna cirkev tajne verbuje bojovníkov pre potreby vojny na Ukrajine

Ruská pravoslávna cirkev vytvorila súkromné vojenské spoločnosti na nábor a výcvik bojovníkov pre potreby vojny na Ukrajine. Referuje o tom web news.sky.com s odvolaním sa na Ukrajinskú bezpečnostnú službu (SBU).

Tá na Telegrame uviedla, že ruská pravoslávna cirkev sa „zaoberala náborom a bojovým výcvikom žoldnierov pre vojnu proti Ukrajine“. Podľa SBU pri výbere potenciálnych bojovníkov sú „uprednostňovaní muži, ktorí už slúžili vo vojenských jednotkách agresorskej krajiny a majú bojové skúsenosti“.

Po zaradení žoldnierov do radov súkromnej vojenskej skupiny moskovskej cirkvi absolvujú vojensko-taktický a požiarny výcvik pod vedením inštruktorov ruských špeciálnych služieb,“ dodala SBU.

Ukrajinská bezpečnostná služba tiež uviedla, že s cieľom zamaskovať bojový výcvik organizátori „vykonávajú výcvik regrútov“ výlučne vo vnútri objektov ruskej pravoslávnej cirkvi.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie