• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Putin vydal nariadenie, aby Ukrajinci z dvoch oblastí ľahšie získali ruské občianstvo

Putin vydal nariadenie, aby Ukrajinci z dvoch oblastí ľahšie získali ruské občianstvo

Nariadenie sa týka obyvateľov Zaporižžskej a Chersonskej oblasti.

25.5.2022 (Webnoviny.sk) -

Ruský prezident Vladimir Putin vydal nariadenie na zjednodušenie udeľovania ruského občianstva obyvateľom Zaporižžskej a Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Cherson je prvé a jediné veľké ukrajinské mesto, ktoré okupuje Rusko. Zaporižžia je stále pod kontrolou Ukrajiny, ale mnohé okolité oblasti okupujú Rusi.

Heger: Ak Rusko porazí Ukrajinu, Slovensko bude ďalšie na rade

Ak Rusko porazí Ukrajinu, Slovensko bude ďalšie na rade, varoval počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO). Ukrajina musí vyhrať, povedal podľa spravodajskej televízie CNN predseda slovenskej vlády ďalším lídrom z Európskej únie (EÚ) a z oblasti obchodu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Premiér zároveň vyzval Európsku úniu, aby pracovala s Ukrajinou a krajinami na západnom Balkáne na „štandardizovaných pravidlách, aby mohli vstúpiť do EÚ".

Ukrajina aj balkánske štáty sa chcú pripojiť k eurobloku, no to trvá niekoľko rokov, keďže krajiny musia splniť prísne kritériá, predtým, než sa začnú príslušné rokovania. Niektorí súčasní lídri v EÚ však odmietli návrhy, že by sa v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu mohol zrýchliť proces udelenia členstva.

Zelenskyj: Dodávanie ťažkých zbraní Ukrajine je najlepšia investícia na udržanie stability vo svete

Situácia vo východoukrajinskom regióne Donbas je podľa prezidenta Volodymyra Zelenského „extrémne náročná".

Vo svojom nočnom prejave povedal, že na útok v Donbase využívajú plnú silu ruskej armády. „Lyman, Popasna, Sjevjerodoneck, Slovjansk - okupanti tam chcú všetko zničiť," uviedol Zelenskyj. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Zelenskyj zároveň povedal, že dodávanie ťažkých zbraní na Ukrajinu je najlepšia investícia na udržanie stability vo svete a „zabránenie mnohým vážnym krízam, ktoré Rusko stále plánuje alebo už vyprovokovalo". Predstavitelia ukrajinskej obrany varovali, že ruská vojna na východe Ukrajiny je teraz v najintenzívnejšej fáze a mohla by potenciálne rozhodnúť o osude krajiny.


Situácia vo východoukrajinskom regióne Donbas je podľa prezidenta Volodymyra Zelenského „extrémne náročná“.


Vo svojom prejave povedal, že na útok v Donbase využívajú plnú silu ruskej armády. „Lyman, Popasna, Sjevjerodoneck, Slovjansk – okupanti tam chcú všetko zničiť,“ uviedol Zelenskyj. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Počas trojmesačného ruského útoku na ukrajinské mesto Mariupoľ zomrelo pravdepodobne najmenej 22-tisíc jeho obyvateľov. Poradca tamojšieho starostu Petro Andriuščenko uviedol, že tento počet sa zakladá na mnohých kontaktoch, ktoré s ďalšími predstaviteľmi radnice majú s funkcionármi, ktorí v meste uviazli. Podľa neho by však skutočný počet mohol byť oveľa vyšší. Tieto informácie sa nedali nezávisle overiť, informuje na svojej webstránke televízia CNN.

Maďarsko vyhlásilo „stav ohrozenia“ v reakcii na ruskú vojnu na susednej Ukrajine. V utorok to oznámil tamojší premiér Viktor Orbán. Krok umožní jeho vláde prijímať osobitné opatrenia bez účasti parlamentu.

Ukrajina dostane ďalšie moderné zbrane po tom, ako Dánsko krajine sľúbilo americké protilodné rakety Harpoon. Ide o zbrane, ktoré možno použiť na vytlačenie ruského námorníctva od ukrajinských čiernomorských prístavov. To by umožnilo obnovenie exportu obilia a ďalších poľnohospodárskych produktov. Informuje o tom portál bbc.com.


Situácia vo východoukrajinskom regióne Donbas je podľa prezidenta Volodymyra Zelenského„extrémne náročná“. Vo svojom nočnom prejave povedal, že na útok v Donbase využívajú plnú silu ruskej armády. „Lyman, Popasna, Sjevjerodoneck, Slovjansk – okupanti tam chcú všetko zničiť,“ uviedol Zelenskyj. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ruský parlament v utorok predbežne schválil návrh zákona, ktorý umožní vláde menovať nový manažment zahraničných firiem, ktoré sa stiahli z Ruska po jeho invázii na Ukrajinu.


Zákon by podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry Tass previedol kontrolu nad spoločnosťami, ktoré opustili Rusko nie z ekonomických dôvodov, ale z dôvodu protiruských nálad v Európe a USA. Zahraniční majitelia budú môcť obnoviť svoje operácie v Rusku alebo predať ich podiely, uvádza tiež agentúra. V Rusku zastavilo svoje operácie mnoho zahraničných spoločností, niektoré aj napriek veľkým investíciám odišli úplne.


Štátna duma, dolná komora parlamentu, v utorok schválila návrh v prvom z troch čítaní. Po konečnom schválení sa mu bude venovať horná komora a aby vstúpil do platnosti, musí ho podpísať ešte prezident Vladimir Putin. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že nový zákon ešte viac vyžaduje, aby zahraničné spoločnosti, ktoré zostali v Rusku, odišli. „Je to posledná šanca zachrániť nielen svoju povesť, ale aj majetok,“ uviedol vo vyhlásení.

Nemecko odmietlo tvrdenia, že porušuje sľub poskytnúť Poľsku tanky nahrádzajúce tie, ktoré Varšava dodala Ukrajine.


Poľský prezident Andrzej Duda pre vysielateľa Welt povedal, že je sklamaný z toho, že Berlín nesplnil svoj sľub o dodávke tankov Leopard Poľsku. Nemecká ministerka zahraničia, ktorá v utorok v Berlíne diskutovala s jej poľským rezortným kolegom Zbigniewom Rauom, povedala, že o otázke diskutujú, aby sa predišlo nepochopeniu.

Nemecko podľa jej slov nemôže dodávať ťažké zbrane „stlačením tlačidla“, keďže je potrebné zvážiť množstvo otázok, v neposlednom rade aj to, aké zbrane sú skutočne k dispozícii. Rau sa vyjadril, že jeho krajina ľutuje, že situácia týkajúca sa dodávok zbraní na Ukrajinu „nie je taká dynamická“, ako sa očakávalo, ale uznal, že „diabol sa skrýva v detailoch“ tejto záležitosti.


Poľsko dalo Ukrajine tanky T-72 s očakávaním, že NATO, USA a Nemecko túto medzeru vyplnia. Nemecko súhlasilo s niekoľkými podobnými výmenami so spojeneckými krajinami, ako je Slovinsko a Česká republika, ktoré posielajú staršie tanky na Ukrajinu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie