• Dnes je: Nedeľa 26. septembra 2021 meniny má Edita

Putin si bol obzrieť novú stíhačku, pre radary je takmer neviditeľná (video)

Putin si bol obzrieť novú stíhačku, pre radary je takmer neviditeľná (video)

Stroj s názvom Šachmat podľa výrobcu patrí do kategórie takzvaných neviditeľných lietadiel, ktoré radary dokážu iba ťažko lokalizovať.

20.7.2021 (Webnoviny.sk) - Ruská spoločnosť Suchoj v utorok predstavila nový model stíhacieho lietadla. Na medzinárodnom leteckom veľtrhu v meste Žukovskij neďaleko Moskvy si ho pozrel aj prezident Vladimir Putin.

Radary ju ťažko lokalizujú

Stroj s názvom Šachmat podľa výrobcu patrí do kategórie takzvaných neviditeľných lietadiel, ktoré radary dokážu iba ťažko lokalizovať. Prvý skúšobný let má absolvovať v roku 2023.

S uvedením na trh sa počíta v roku 2026. Lietadlo možno podľa výrobcu upraviť na bezpilotnú verziu alebo dvojsedadlový model.

Rýchlosť zvuku dokáže prekonať dvojnásobne

Lietadlo vyrobili v rámci programu ľahkých taktických stíhačiek. Na rozdiel od najnovšej ruskej dvojmotorovej stíhačky Su-57 je o čosi menšie a disponuje jedným motorom.

Stroj má podľa zverejnených údajov dolet 3000 kilometrov a rýchlosť zvuku dokáže prekonať až dvojnásobne. Rusko dúfa, že o nové lietadlo bude záujem aj medzi zahraničnými zákazníkmi.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie