• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Putin sa v Soči stretol s Erdoganom, chcú posunúť úlohu Ruska a Turecka v regióne

Putin sa v Soči stretol s Erdoganom, chcú posunúť úlohu Ruska a Turecka v regióne

Erdoganova návšteva Soči zdôrazňuje dôležitosť úzkych vzťahov Ruska s Tureckom.

5.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin privítal v Soči svojho tureckého náprotivka Recepa Tayyipa Erdogana na rokovaniach.

Tie by sa mali venovať dohode o vývoze obilia po Čiernom mori, na ktorú z Istanbulu dohliadajú predstavitelia Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN, vojne na Ukrajine, situácii v Sýrii či obchodným vzťahom medzi Moskvou a Ankarou. Prezidenti na začiatku chválili svoje väzby a sľúbili, že ich budú ďalej rozvíjať.

Kľúčové rozhovory

Erdoganova návšteva Soči zdôrazňuje dôležitosť úzkych vzťahov Ruska s Tureckom, pripomína agentúra AP.

Na začiatku stretnutia Erdogan skonštatoval, že pomôže „posunúť úlohu, ktorú Turecko a Rusko zohrávajú v regióne“, rozhovory tiež označil za kľúčové.

Tiež povedal, že rokovania otvoria „veľmi rozdielnu stránku“ o energetických dohodách, turizme, doprave a regionálnych otázkach.

Vzájomný obchod

Putin zas Erdoganovi poďakoval za pomoc pri rokovaniach o spomenutej dohode o obilí, pričom poukázal na jej význam pre mnohé krajiny na celom svete, ktoré sú závislé od ruského a ukrajinského exportu, aby uživili svojich ľudí a pestovali svoje vlastné plodiny.

Tiež vyzdvihol energetickú spoluprácu Ruska a Turecka, spomenul napríklad plynovod TurkStream vedúci ruský plyn do Turecka a južnej Európy cez Čierne more a tiež poznamenal, že rusko-turecký obchod sa za prvých päť mesiacov tohto roka medziročne zdvojnásobil.

Viac k téme: Ruský prezident, Turecký prezident


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie