• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Putin sa opäť vyhráža Západu, v prípade dodávok rakiet dlhého doletu Ukrajine zaútočia Rusi na nové ciele

Putin sa opäť vyhráža Západu, v prípade dodávok rakiet dlhého doletu Ukrajine zaútočia Rusi na nové ciele

Cieľom dodávok zbraní Kyjevu je podľa šéfa Kremľa predlžovanie konfliktu.

5.6.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin varoval Západ pred dodaním rakiet dlhého doletu Ukrajine a vyhlásil, že Rusko zasiahne ciele, „na ktoré sme zatiaľ neudreli". V nedeľňajšom televíznom rozhovore Putin kritizoval západné dodávky zbraní Ukrajine a povedal, že ich cieľom je predĺžiť konflikt.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Všetok tento rozruch okolo dodatočných dodávok zbraní podľa môjho názoru má len jeden cieľ: Predlžovať ozbrojený konflikt tak veľmi, ako je to možné," vyjadril sa šéf Kremľa s narážkou na plány USA dodať Kyjevu raketomety. Putin tvrdí, že takéto dodávky pravdepodobne nebudú pre ukrajinskú vládu znamenať veľkú zmenu.

Podľa neho Kyjev tým len nahrádza straty rakiet podobného doletu, ktoré už mal. Ak Kyjev dostane rakety dlhšieho doletu, dodal ruský prezident, Moskva „urobí primerané závery a použijeme naše prostriedky ničenia, ktorých máme veľa, s cieľom zasiahnuť tie objekty, na ktoré sme ešte neudreli".

Ruská armáda opäť zaútočila a bombardovala Kyjev, generál Dvornikov je poverený úplne obsadiť Sjevjerodoneck

Jeden človek bol hospitalizovaný po tom, ako ukrajinské hlavné mesto v nedeľu ráno postihlo niekoľko explózií. Uviedol to starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

Zatiaľ obete nie sú

„V súvislosti s explóziami dnes (5. júna pozn. redakcie) ráno v obvodoch hlavného mesta Darnuckyj and Dniprovskyj teraz nie sú nijaké obete v dôsledku raketových útokov na infraštruktúru. Jedného človeka hospitalizovali,“ napísal Kličko na komunikačnej platforme Telegram.

Rusko „pokračuje v raketových a leteckých úderoch na vojenskú a civilnú infraštruktúru v našej krajine, osobitne v Kyjeve,“ uviedol v nedeľu generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny. Informuje o tom portál cnn.com.

Ďalší požiadali o dočasné útočisko

O dočasné útočisko v sobotu 4. júna na Slovensku požiadalo 53 odídencov z Ukrajiny. Ako ďalej v tlačovej správe informovalo Ministerstvo vnútra SR, slovensko-ukrajinskú hranicu prekročilo smerom na Slovensko spolu 3 408 osôb, z toho bolo 704 mužov, 2 049 žien a 655 detí. Rovnaký počet osôb podľa ministerstva prekročil hranicu smerom na Ukrajinu.

„Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 16 policajtov, 37 hasičov, 100 colníkov, 154 vojakov, 40 dobrovoľníkov, 52 príslušníkov zahraničných zložiek, 120 zamestnancov okresných úradov a 10 zamestnancov migračného úradu,“ uviedol rezort vnútra.


Od začiatku ruskej invázie na Slovensko prišlo spolu 485 503 osôb, pričom dočasné útočisko bolo udelené 79 707 žiadateľom. Slovensko-ukrajinskú hranicu smerom na Ukrajinu zase prekročilo 232 067 osôb.

Protiútoky otupujú ruský postup

Ukrajinské protiútoky v uplynulých 24 hodinách v Sjevjerodonecku pravdepodobne „otupujú“ ruský postup. Uviedlo to v nedeľu britské ministerstvo obrany v aktualizácii spravodajských informácií o vojenskej situácii na Ukrajine.

„Ukrajinské sily podnikli protiútoky v Sjevjerodonecku na východe Ukrajiny a pravdepodobne otupili operačný postup ruských síl dosiahnutý koncentráciou bojových jednotiek a palebnej sily,“ uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom portál cnn.com.

Podľa ministerstva obrany Veľkej Británie súčasťou ruských jednotiek sú zmobilizovaní záložníci síl ruských separatistov zo samozvanej Luhanskej ľudovej republiky. „Títo vojaci sú nedostatočne vybavení a vycvičení a v porovnaní s jednotkami pravidelnej ruskej armády majú nedostatok ťažkej techniky,“ uviedol rezort.


„Využívanie pomocných pechotných síl na čistiace operácie v mestách je taktikou, ktorú Rusi v minulosti použili v Sýrii, kde nasadzovali jednotky sýrskej armády na útoky v mestských oblastiach,“ konštatovalo britské ministerstvo obrany. „Tento prístup pravdepodobne naznačuje snahu o obmedzenie strát pravidelnej ruskej armády,“ dodalo ministerstvo.

Rusi mali zničiť ukrajinské tanky

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že armáda krajiny zničila tanky a ďalšiu obrnenú techniku, ktorú Ukrajine dodali jej spojenci. Podľa rezortu obrany ukrajinské ťažké zbrane zasiahli raketové údery na Kyjev v nedeľu ráno. Ukrajinská strana tieto informácie nepotvrdila.

Na komunikačnej platforme Telegram ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Rusi použili presné strely vzduch-zem dlhého doletu. Dodalo, že údery na predmestia Kyjrva zničili tanky T-72 a iné obrnené vozidlá dodané z východoeurópskych štátov, ktoré boli v budovách opravárenských závodov.

Dvornikov musí obsadiť Sjevjerodoneck

Ruský generál Aleksander Dvornikov „dostal za úlohu do 10. júna buď úplne obsadiť Sjevjerodoneck alebo úplne odrezať cestu Lysyčansk-Bachmut a dostať ju pod kontrolu“. Povedal to šéf ukrajinskej regionálnej vojenskej správy Luhanskej oblasti Serhyj Hajdaj.

„Preto obrovský počet síl, všetko čo mali, všetky rezervy, všetko používajú na splnenie týchto dvoch úloh,“ konštatoval Hajdaj. Dodal, že v meste Lysyčansk ruské bombardovanie v nedeľu úplne zničilo stredisko humanitárnej pomoci. Informuje o tom portál cnn.com.


Za uplynulých 24 hodín ruská armáda bombardovala 15 lokalít v Doneckej oblasti, pričom zomrelo osem civilistov a jedenásti boli zranení. Uviedla to v nedeľu regionálna vojensko-civilná správa. Rusko v Doneckej oblasti podniklo aj dva vzdušné údery, vrátane nočného útoku na mesto Kramatorsk, ktorý vážne poškodil dva podniky v meste, ale jeho výsledkom nie sú obete.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie