• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Putin sa nezúčastní na summite G20 v Naí Dillí, premiér Módí jeho rozhodnutie chápe a ďakuje za podporu

Putin sa nezúčastní na summite G20 v Naí Dillí, premiér Módí jeho rozhodnutie chápe a ďakuje za podporu

Hovorca ruskej vlády povedal, že prezident na summit nepríde, pretože je zaneprázdnený.

29.8.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin povedal indickému premiérovi Naréndrovi Módímu, že sa nezúčastní na summite G20 v Naí Dillí. Namiesto neho na podujatie, ktoré sa uskutoční 9. a 10. septembra, príde minister zahraničia Sergej Lavrov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Je zaneprázdnený

Lídri spolu telefonovali a podľa vyhlásenia Indie sa zhovárali o niekoľkých „regionálnych a globálnych otázkach spoločného záujmu“. Módí podľa stanoviska vyjadril pochopenie pre rozhodnutie Ruska a poďakoval sa Putinovi za podporu iniciatív zo strany Indie počas jej predsedníctva G20.

Hovorca ruskej vlády už minulý týždeň povedal, že Putin na summit nepríde, pretože je zaneprázdnený. Minulý týždeň sa uskutočnil summit zoskupenia BRICS v Juhoafrickej republike, na ktorom sa Putin zúčastnil prostredníctvom videospojenia, aby sa vyhol možnému zatknutiu vzhľadom na to, že Medzinárodný trestný súd na neho vydal zatykač za vojnové zločiny na Ukrajine.

Úzka spolupráca

Skupinu G20 tvoria najväčšie ekonomiky sveta - 19 krajín a Európska únia. Očakáva sa, že na stretnutí Dillí budú predstavitelia zoskupenia, vrátane amerického prezidenta Joea Bidena a britského premiéra Rishiho Sunaka, diskutovať o ruskej vojne na Ukrajine.

Rusko vo svojom vyhlásení o telefonáte nespomenulo neúčasť Putina na summite G20, ale uviedlo, že sa obe strany dohodli na úzkej spolupráci v kontexte nadchádzajúceho predsedníctva Ruska v BRICS.

Diskusia sa dotkla aj aktuálnych otázok rusko-indických vzťahov, ktoré sa progresívne rozvíjajú v duchu špeciálne privilegovaného strategického partnerstva,“ dodalo.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie