• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Putin pochválil ruské jednotky, lebo vzbura wagnerovcov mohla vyústiť do občianskej vojny

Putin pochválil ruské jednotky, lebo vzbura wagnerovcov mohla vyústiť do občianskej vojny

Šéf Kremľa rečnil pred jednotkami, ktoré sa zúčastnili na obrannom úsilí proti žoldnierom Wagnerovej skupiny.

27.6.2023 (SITA.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin v utorok vyhlásil, že bezpečnostné sily cez víkend „v podstate zabránili občianskej vojne“, keď čelili vzbure wagnerovcov.

Jednota a odvaha ruských zložiek

Šéf Kremľa rečnil pred jednotkami, ktoré sa zúčastnili na obrannom úsilí proti žoldnierom Wagnerovej skupiny, ktorí v sobotu postupovali na Moskvu.

„V ťažkej situácii ste konali jasne, koordinovane, skutkom ste preukázali svoju lojalitu k ruskému ľudu a vojenskej prísahe, prejavili ste zodpovednosť za osud vlasti a jej budúcnosť,“ cituje Putina spravodajský portál CNN.

Zabránili občianskej vojne

Putin, snažiac sa ukázať jednotu a odvahu ruských zložiek, povedal, že armáda počas povstania nemusela presúvať svoje jednotky z frontovej línie, priznal však straty. Zároveň vyzval prítomných, aby držali minútu ticha za pilotov, ktorí padli počas bojov s wagnerovcami. Civilisti podľa neho však v sobotu neprišli o život.

„Bránili ste ústavu, životy a slobodu našich občanov. V skutočnosti ste zachránili našu vlasť pred otrasmi... prakticky ste zastavili občiansku vojnu,“ vyhlásil okrem iného Putin. Do vzbury wagnerovcov vyústil konflikt medzi ich lídrom Jevgenijom Prigožinom a ruským vedením, ktoré čoraz intenzívnejšie kritizoval.

Žoldnieri v sobotu obsadili Rostov nad Donom a podnikli postup na Moskvu. Ešte v ten večer sa Prigožin dohodol na stiahnutí, pričom on sám by mal odísť do exilu v Bielorusku.

Pre wagnerovcov už údajne budujú v Bielorusku tábor, má stáť dvesto kilometrov od hraníc s Ukrajinou

V Bielorusku začali s výstavbou tábora pre bojovníkov ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny po dohode s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, ktorý rokoval so šéfom wagnerovcov Jevgenijom Prigožinom.

Uviedol to web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ruský nezávislý portál Verstka.

Tábor pre osemtisíc ľudí

Podľa tohto média prvý tábor pre osemtisíc ľudí budujú v Mahiľovskej oblasti 200 kilometrov od hraníc s Ukrajinou.

„Úlohou je postaviť tábor do zajtra do obeda,“ povedal zdroj.

Rodiny potvrdili informáciu

Rodiny bojovníkov z Wagnerovej skupiny potvrdili informáciu, že žoldnierov pošlú do Bieloruska. Jeden z príbuzných uviedol, že jednotky wagnerovcov, ktoré zostali v Rostove nad Donom, posielajú do Bieloruska.

Ďalšia z príbuzných uviedla, že jej manžel, ktorý bol v sobotu v Rostove nad Donom, ju informoval o „pravdepodobnom“ odchode do Bieloruska, ale opäť ju nekontaktoval.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie