• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Putin nepôjde na olympiádu do Tokia, zrejme nepricestujú ani žiadni ruskí politici

Putin nepôjde na olympiádu do Tokia, zrejme nepricestujú ani žiadni ruskí politici

Na olympiáde v Tokiu sa predstaví 335 ruských športovcov v 33 športových odvetviach.

22.7.2021 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin sa nezúčastní na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Tokiu a ani vôbec nezavíta do japonskej metropoly počas trvania hier. Informoval o tom Kremeľ prostredníctvom Putinovho hovorcu Dmitrija Peskova.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 

"Nebude nás reprezentovať prezident a v tejto chvíli neviem, či tam vôbec niekto vycestuje z vedenia našej krajiny. Je to koronavírusová realita, v ktorej sa momentálne nachádzame. Žijeme vo výnimočnej dobe a toto je jej súčasť," komentoval Peskov na webe Championat.com.

Stovky ruských športovcov

Na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu sa predstaví 335 ruských športovcov v 33 športových odvetviach. Nebudú však oficiálne fungovať pod ruskou vlajkou a po prípadných víťazstvách si nebudú môcť vypočuť štátnu hymnu.

Namiesto nej bude v Tokiu znieť časť Klavírneho koncertu č. 1 od legendárneho skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského a za menami ruských športovcov sa objaví skratka Ruského olympijského výboru (ROC).

Manipulovanie dát

Už od konca minulého roka je známe, že Rusi nemôžu štartovať na OH 2020 a ZOH 2022 pod názvom svojej krajiny, vlajkou a nesmú počúvať ani svoju hymnu.

Dôvodom trestu je obvinenie z manipulovania dát z antidopingového laboratória v Moskve v rokoch 2012 až 2015 pred ich odovzdaním Svetovej antidopingovej agentúre (WADA). Rusi celkovo v Tokiu neobsadia iba sedem športov. Sú nimi basketbal, bejzbal/softbal, golf, surfing, skejtbording, futbal a pozemný hokej.

Viac k téme: LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie