Si chválil Putina a posilnil pozíciu Číny v politickom urovnaní vojny na Ukrajine, ale nezašiel veľmi ďalej.
Putin na stretnutí so Si Ťin-pchingom nedosiahol čo chcel, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny

22.3.2023 (SITA.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne nedokázal zabezpečiť neobmedzené bilaterálne partnerstvo s Čínou počas trojdňovej návštevy čínskeho lídra Si Ťin-pchinga, ktorý v stredu odcestoval z Moskvy. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Putin a Si v utorok podpísali spoločné vyhlásenie o prehĺbení partnerstva a strategickej spolupráce. ISW však hovorí, že záväzky zo strany ruského prezidenta a jeho čínskeho partnera sú „zreteľne nevyvážené". Informuje o tom web Kyiv Independent.
Si chválil Putina a posilnil pozíciu Číny v politickom urovnaní vojny na Ukrajine, ale nezašiel veľmi ďalej. „Naopak, Putin ohlásil viacero opatrení, ktoré signalizujú, že Rusko pokračuje v orientácii k závislosti od Číny v energetike a hospodárskych sektoroch, čo sa zdá veľmi jednostranné," konštatuje ISW.
„Si navyše nesignalizoval úmysel podporiť ruskú vojnu na Ukrajine nad rámec vágnych diplomatických ubezpečení, čo je pravdepodobne menej, ako Putin chcel na rokovaniach dosiahnuť," uviedol inštitút. „Putin pravdepodobne nedokázal zabezpečiť taký druh partnerstva, ktoré potrebuje a veľmi si želá," dodal ISW.
Najčítanejšia najnovšia správa
Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.
Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.
„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.
Financovanie banálnych vyšetrení
Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.
„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.
Preventívne prehliadky
Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.
„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.
Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.