• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Putin mal prejav ku Dňu víťazstva, na ospravedlnenie svojej brutality podľa analytikov používa triky podobné Hitlerovi (foto)

Putin mal prejav ku Dňu víťazstva, na ospravedlnenie svojej brutality podľa analytikov používa triky podobné Hitlerovi (foto)

Vladimir Putin v príhovore tiež povedal, že Ukrajina sa stala „rukojemníkom" režimu vedeného „západnými pánmi".

9.5.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin v prejave počas tradičnej vojenskej prehliadky ku Dňu víťazstva v Moskve nepravdivo tvrdil, že proti jeho krajine vedú „skutočnú vojnu", napriek tomu, že práve on vlani spustil rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„Proti našej vlasti sa rozpútala skutočná vojna," tvrdil Putin a dodal, že „odrazili medzinárodný terorizmus" a budú „brániť obyvateľov Donbasu a zaisťovať našu vlastnú bezpečnosť", pričom odkazoval na východoukrajinský región, ktorý okupujú ruské sily.

„Rusko nemá nepriateľské národy na západe ani na východe," vyhlásil tiež Putin napriek tomu, že Moskva si vedie zoznam „nepriateľských krajín“, na ktorom sú napríklad štáty Európskej únie, Veľká Británia, USA, Kanada, Japonsko, Južná Kórea a ďalší.

Ukrajina sa stala rukojemníkom

V utorok tiež tvrdil, že chce mierovú budúcnosť. „Ako väčšina ľudí na tejto planéte chceme vidieť budúcnosť mierovú, slobodnú a stabilnú. Sme presvedčení, že akákoľvek ideológia nadvlády je vzhľadom na svoju povahu odporná, zločinná a smrtiaca," skonštatoval napriek tomu, že ilegálne anektoval viacero ukrajinských oblastí a jeho sily bombardujú ukrajinské civilné ciele a infraštruktúru.

Vo svojom príhovore však Putin tvrdil, že Ukrajina sa stala „rukojemníkom" režimu vedeného „západnými pánmi". „Ukrajinský národ sa stal rukojemníkom štátneho prevratu, ktorý viedol k zločineckému režimu pod vedením západných pánov. Stal sa pešiakom ich krutých a sebeckých plánov," povedal ďalej ruský vodca, ktorý podobnú rétoriku použil už v minulosti v snahe ospravedlniť svoju nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu.

Rusko si ctí obete spojeneckých armád

Vo svojom utorkovom prejave na Červenom námestí tiež tvrdil, že Rusko si ctí obete spojeneckých armád Spojených štátov, Spojeného kráľovstva a Číny v druhej svetovej vojne.


„Spomienka na našich obrancov vlasti je v našich srdciach posvätná. Ctíme si príslušníkov odboja, ktorí bojovali proti nacistom, vojakov spojeneckých armád USA, Veľkej Británie a ďalších krajín. Spomíname si a ctíme si pamiatku čínskych vojakov v boji proti japonskému militarizmu," vyjadri sa ďalej a naznačil, že „skúsenosť solidarity" by mohla byť podľa neho základom k budovaniu „multipolárneho sveta".

Svoj utorkový prejav Putin uzavrel nesprávnym prirovnaním úsilia ruských vojakov bojujúcich na Ukrajine k sovietskym jednotkám, ktoré pomohli poraziť nacistov v druhej svetovej vojne. CNN pripomína, že ruský vodca sa často odvoláva na porážku nacistického Nemecka Sovietskym zväzom, aby ospravedlnil svoju inváziu na Ukrajinu, pričom tvrdí, že cieľom je „denacifikácia“ národa, ignorujúc skutočnosť, že prezident Volodymyr Zelenskyj je Žid a počas holokaustu prišiel o príbuzných.

Najvýznamnejší deň v Putinovom kalendári

„Dnes sú tu účastníci špeciálnej vojenskej operácie, sú to profesionálni vojaci a tí, ktorí prišli do radov armády v rámci čiastočnej mobilizácie (...) Vítam vás, priatelia," skonštatoval Putin a dodal, že „počas Veľkej vlasteneckej vojny naši hrdinskí predkovia dokázali, že nie je nič mocnejšie a silnejšie ako naša jednota".

Niektorí analytici pritom hovoria, že ruský líder sa dopúšťa niektorých rovnakých chýb, aké odsúdili na zánik nemeckú inváziu do ZSSR v roku 1941, pričom na ospravedlnenie svojej brutality používa „triky a taktiky podobné Hitlerovi", uvádza ďalej CNN.


Putinov prejav prišiel len niekoľko hodín po tom, ako ukrajinskí predstavitelia informovali, že ich protivzdušná obrana zachytila 23 z 25 rakiet s plochou dráhou letu, ktoré v noci na utorok vypálilo Rusko na Ukrajinu. Deň víťazstva je najvýznamnejším dňom v Putinovom kalendári a už dlho ho využíva na mobilizáciu podpory verejnosti a demonštráciu vojenskej sily svojej krajiny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie