• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Putin je na zlikvidovanie Zelenského prikrátky, ukrajinský prezident prežil najmenej tri ruské pokusy o atentát

Putin je na zlikvidovanie Zelenského prikrátky, ukrajinský prezident prežil najmenej tri ruské pokusy o atentát

Rusi na zlikvidovanie ukrajinského prezidenta vyslali dve rôzne jednotky nájomných zabijakov - žoldnierov z Kremľom podporovanej skupiny Vagnerovcov a čečenské špeciálne jednotky.

4.3.2022 (Webnoviny.sk) - Rusko sa v uplynulých dňoch najmenej trikrát pokúsilo zavraždiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Referuje o tom web denníka The Times.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Niektorým pokusom pomohli zabrániť ľudia s protivojnovými postojmi zvnútra ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), nástupcu niekdajšej sovietskej KGB.

Vagnerovci utrpeli v Kyjeve počas pokusov o atentát na Zelenského početné straty a hovorí sa, že boli znepokojení tým, ako presne Ukrajinci predvídali ich kroky. Zdroj blízky skupine povedal, že je „strašidelné“, ako dobre informovaný vyzeral Zelenského bezpečnostný tím.

Česi môžu ísť bojovať na Ukrajinu, trestu sa báť nemusia

Česko nebude trestať ľudí, ktorí budú Ukrajine pomáhať bojovať proti Rusku. Vo štvrtok sa na tom dohodli prezident Miloš Zeman s premiérom Petrom Fialom. Prezident by týmto ľuďom po návrate domov udelil abolíciu a predseda vlády by ju spolupodpísal.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Hlava štátu môže udeľovať výnimky pre osoby, ktoré chcú bojovať v cudzej armáde, ale vzhľadom na to, že neexistuje kolektívna možnosť, s premiérom sa dohodli na alternatíve v podobe garancie beztrestnosti. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Do bojov sa chcú zapojiť stovky Čechov

Po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil vznik cudzineckej légie, dostalo české ministerstvo obrany zhruba 100 žiadostí o povolenie zapojiť sa do bojov. Na prezidenta sa obrátilo asi 300 osôb. Zapojenie svojich občanov do vojny na Ukrajine povolili už napríklad v Dánsku alebo Lotyšsku.

Vláda riešila aj utečeneckú situáciu

Česká vláda mala vo štvrtok večer mimoriadne stretnutie v súvislosti s utečencami z Ukrajiny a ďalšou pomocou pre krajinu. Kabinet sa dohodol na zaslaní zbraní, munície a taktických rukavíc za 17 miliónov korún.

Vláda sa tiež podľa Fialu dohodla na bezplatnom prevode zásob zo štátnych hmotných rezerv pre humanitárnu pomoc.

(1 EUR = 25,634 CZK)

Rusko je pripravené na mierové rokovania, bude pokračovať v snahe zničiť ukrajinskú vojenskú infraštruktúru

Rusko je pripravené na mierové rokovania s Ukrajinou, ale bude pokračovať vo svojom úsilí zničiť tamojšiu vojenskú infraštruktúru. Vo štvrtok to povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, podľa ktorého ruská delegácia na tohtotýždňových rokovaniach predložila ich požiadavky ukrajinským vyjednávačom a teraz čakajú na odpoveď Kyjeva, ktorú by mali dostať na stretnutí naplánovanom na štvrtok.


Lavrov vyhlásil, že Moskva bude trvať na podmienkach, že Ukrajina už nikdy nebude pre Rusko predstavovať vojenskú hrozbu. Tiež povedal, že bude na Ukrajincoch, aby vybrali, akú vládu by mali mať.

Ruský minister sa vyjadril aj na margo civilných obetí ruskej kampane na Ukrajine, ktorú ako „špeciálnu operáciu“ začalo minulý týždeň. Trval na tom, že ruská armáda používa len presné zbrane na vojenské ciele.


Uznal, že ruské útoky mohli zabiť civilistov, pričom skonštatoval „akákoľvek vojenská akcia je plná obetí, a to nielen medzi armádou, ale aj civilistami“. Agentúra The Associated Press už skôr množstvom dôkazov zdokumentovala, že bombardovanie po celej Ukrajine zasahuje bez rozdielu domy, školy a nemocnice.

Rusi na Ukrajine zmenili stratégiu a silnejšie bombardovanie je vedľajším účinkom tohto postupu

Rusko podľa vojenského predstaviteľa NATO zaujme priamejší prístup v snahe dobyť ukrajinské mestá po tom, čo plány na obkľúčenie cieľov, akým je Kyjev, boli zmarené. Informuje o tom spravodajský web CNN.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Vidíme zmenu v stratégii z ruskej strany. Menej sa zameriavajú na obkľúčenie miest, koncentrovanejšie sa snažia ísť dovnútra. Silnejšie bombardovanie je vedľajším účinkom tohto postupu," povedal nemenovaný predstaviteľ pre CNN. Pomalý postup Ruska a veľké straty, ktoré utrpelo v prvých dňoch invázie, si podľa predstaviteľa NATO vynútili zmenu.


Dodal, že v čase, keď sa ruské sily pokúšajú tlačiť ďalej do vnútrozemia Ukrajiny, sú limitované logistickými problémami. „Je to celý logistický reťazec, ktorý akosi nefunguje. To, čo sme videli, je naozaj zlá stratégia v kombinácii so zlou prípravou a klesajúcou morálkou. Nemajú jedlo, chýbajú im palivo a aj náhradné diely," poznamenal.

Poukázal pritom na únavu obrancov Ukrajiny, kým Rusko ešte môže nasadiť čerstvé rezervy. Taktiež nevylúčil, že Rusov podporí bieloruská armáda.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie