• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

PS navrhuje zaviesť možnosť určiť pred deti nezosobášených párov priezvisko, ktoré pozostáva z priezvisk oboch rodičov

PS navrhuje zaviesť možnosť určiť pred deti nezosobášených párov priezvisko, ktoré pozostáva z priezvisk oboch rodičov

Súčasne chcú zaviesť možnosť pre všetky ženy, aby ich ženské priezvisko mohlo byť bez koncovky slovenského prechyľovania.

14.4.2024 (SITA.sk) - Poslankyne hnutia Progresívne Slovensko (PS) navrhujú zaviesť možnosť určiť pre deti nezosobášených rodičov priezvisko, ktoré bude pozostávať z priezvisk oboch rodičov. Súčasne chcú zaviesť možnosť pre všetky ženy, aby ich ženské priezvisko mohlo byť bez koncovky slovenského prechyľovania, čo by bolo možné aj bez ohľadu na národnosť danej ženy a potrebu jej deklarácie.

O návrhu budú poslanci rokovať na najbližšej riadnej parlamentnej schôdzi so začiatkom 16. apríla. V prípade odobrenia návrhu zmeny nadobudnú účinnosť začiatkom septembra tohto roku.

Počet detí nezosobášeným párom narastá

„Podľa súčasnej právnej úpravy môže dieťa nadobudnúť iba priezvisko po jednom z rodičov. Vzhľadom na narastajúci počet detí, ktoré sa rodia nezosobášeným rodičom, súčasná právna úprava nereflektuje potreby vyplývajúce zo zmenenej spoločenskej reality v porovnaní s obdobím, keď zákon pôvodne vznikal," uviedli poslankyne v predloženej novele zákona o mene a priezvisku.

Taktiež by sa prijatím zmien umožnilo osobám, ktoré uzatvoria manželstvo, zosúladiť si priezvisko prijaté pri uzatvorení manželstva alebo iného riadne osvedčeného vzťahu, ako napr. registrovaného partnerstva, s priezviskom evidovaným slovenskou matrikou.

„Súčasná právna úprava vytvára nežiaduci stav, keď slovenskí občania, ktorí uzatvorili manželstvo (páry rovnakého pohlavia) alebo registrované partnerstvo (páry rovnakého aj odlišného pohlavia), majú dve odlišné identity s dvomi odlišnými priezviskami v rôznych krajinách. Jednu v krajine, v ktorej zväzok uzavreli a druhú na Slovensku," vysvetlili zákonodarkyne. Nemožnosť zosúladenia priezvisk je podľa nich zásahom do práva na súkromie.

Zložené priezvisko z oboch osôb

Súčasťou návrhu je aj možnosť zvoliť si spoločné priezvisko zložené z obidvoch priezvisk osôb uzatvárajúcich manželstvo pre obidve osoby vstupujúce do manželského zväzku. Podľa aktuálnej právnej úpravy môžu snúbenci vyhlásiť, že priezvisko jedného z nich bude ich spoločným priezviskom a jeden z nich si ponechá svoje súčasné priezvisko.

„To znamená, že v prípade, ak manželstvo uzatvára napr. Peter Drábik a Soňa Lehotská, podľa súčasnej právnej úpravy môžu mať po uzatvorení manželstva priezviská Drábik a Drábik-Lehotská, pričom ich deti môžu mať priezvisko Drábik/Drábiková. Podľa navrhovanej úpravy by sa manželia mohli volať Peter Drábik Lehotský a Soňa Drábik Lehotská a ich deti by mohli mať spoločné priezvisko Drábik Lehotský/Drábik Lehotská," vysvetlili poslankyne PS.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie