• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Prvý hurikán tohtoročnej sezóny silnie a mieri k pobrežiu Mexika

Prvý hurikán tohtoročnej sezóny silnie a mieri k pobrežiu Mexika

V nedeľu ráno silnejúci hurikán Agatha sprevádzal vietor s rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu.

29.5.2022 (Webnoviny.sk) - Prvý hurikán tohtoročnej sezóny v Tichom oceáne smeruje k južnému pobrežiu Mexika a očakáva sa, že udrie pri tamojších turistických plážach a rybárskych mestách.

Silnejúci hurikán Agatha by mal dosiahnuť pevninu v pondelok v oblasti pri Puerto Escondido a Puerto Angel v štáte Oaxaca, v regióne kde sa nachádzajú aj turistické rezorty Huatulco, Mazunte a Zipolite. V oblasti medzi prístavom Salina Cruz a Lagunas de Chacahua vydali hurikánovú výstrahu.

V nedeľu ráno sa centrum hurikánu podľa amerického Národného hurikánového centra (NHC) nachádzalo zhruba 320 kilometrov západne - juhozápadne od Puerto Angel. Agathu sprevádzal vietor s rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu. Hurikán sa pohybuje rýchlosťou 4 kilometre za hodinu smerom na sever až severozápad.

NHC varovalo, že by hurikán mohol vyvolať nebezpečné pobrežné záplavy a veľké, ničivé vlny. Očakáva sa, že do častí Oaxacy prinesie 250 až 400 milimetrov zrážok, čím sa zvyšuje riziko prívalových povodní a zosuvov bahna. Úrad civilnej obrany v Oaxace uviedol, že okraje hurikánu už zasahujú pobrežie.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie