• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Prvoočkovancov na Slovensku výraznejšie pribúda, Lengvarský reagoval aj na kritiku Matoviča

Prvoočkovancov na Slovensku výraznejšie pribúda, Lengvarský reagoval aj na kritiku Matoviča

Lengvarský pripustil, že kampaň nepovažuje za „geniálnu”, no omnoho dôležitejšie je podľa neho robiť reálne kroky na podporu očkovania.

V minulom týždni sa nechalo prvou dávkou proti ochoreniu COVID-19 zaočkovať 29-tisíc ľudí, týždeň predtým to bolo iba 11-tisíc.

Uviedol to v piatok v rozhlasovej relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Nárast počtu prvoočkovancov je teda zjavný. Všetci podľa ministra dúfajú, že sa tempo očkovania bude ďalej zvyšovať.

Kritika od Matoviča

Minister v relácii zareagoval aj na kritiku ministra financií Igora Matoviča, ktorý tvrdil, že očkovacia kampaň je nedostatočná.


Lengvarský vysvetlil, že nechceli ísť agresívnou cestou, akú si vybrali napríklad v susednej Českej republike. Dodal, že je ťažké povedať, či za lepšiu zaočkovanosť Čechov, môže práve ich agresívna očkovacia kampaň alebo skôr pozastavenie preplácania testov.

Kampaň nie je geniálna

Lengvarský pripustil, že kampaň nepovažuje za „geniálnu”, no omnoho dôležitejšie je podľa neho robiť reálne kroky na podporu očkovania.


Myslí tým posilnenie činnosti výjazdových očkovacích tímov, zvýšenie tempa očkovania v zariadeniach sociálnych služieb či úzku spoluprácu so samosprávami pri vytipovaní rizikových pacientov.


Klub 500 kritizuje opatrenia, testovanie vo veľkých firmách vraj nie je vzhľadom na mieru zaočkovanosti reálne

Testovanie dvakrát týždenne nie je vo veľkých firmách s tisíckami zamestnancov a nepretržitou prevádzkou vzhľadom na mieru zaočkovanosti na Slovensku reálne. Upozorňuje na to Klub 500.

Viac o téme: Koronavírus

Ten tvrdí, že testovanie zdravotného stavu zamestnancov je výkonom zdravotnej starostlivosti a ten má zabezpečovať štát na svoje nálady a vo svojej réžii. Zamestnávatelia navrhujú, aby sa na tento účel urýchlene vytvorila sieť bezplatných testovacích centier.

„Zdôrazňujeme, že tí zamestnávatelia, ktorí majú vytvorené podmienky na kontrolu zamestnancov (napríklad prostredníctvom vlastných zdravotníckych zariadení alebo v spolupráci s nimi), to budú robiť tak, ako navrhujú odborníci. Klub 500 upozorňuje, že v prostredí veľkých firiem s tisíckami zamestnancov a nepretržitou prevádzkou to vzhľadom na cca 50-percentnú zaočkovanosť reálne nie je!" konštatuje Klub 500.


Podľa zamestnávateľov je potrebné na Slovensku vytvoriť podmienky na zvýšenie počtu zaočkovaných občanov starších ako 15 rokov a všetkých tých, ktorí chcú byť zaočkovaní. Klub 500 zároveň opätovne zdôrazňuje, že spolu s očkovaním je potrebné zaviesť podpornú liečbu tých, u ktorých je zistený COVID-19, a to skôr, než sa títo ľudia dostanú do nemocnice.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie