• Dnes je: Pondelok 25. septembra 2023 meniny má Vladislav

Prvá superjachta na svete z 3D tlačiarne s nulovými emisiami pripomína oblaky nad morom (video)

Prvá superjachta na svete z 3D tlačiarne s nulovými emisiami pripomína oblaky nad morom (video)

Konštrukcia 88-metrovej superjachty využíva robotickú 3D tlač na vytvorenie sieťového rámca integrujúceho trup aj nadstavbu.

Futuristická loď PEGASUS 88m poháňaná najnovšími technológiami bude prvým plavidlom z 3D tlačiarne na svete s nulovými emisiami. Jej tvorca, milánsky dizajnér Jozeph Forakis, sa nechal inšpirovať prírodou a morom.

Loď z 3D tlačiarne, ktorá je virtuálne neviditeľná, má pripomínať mraky plávajúce nad hladinou. Takto nejako bude vyzerať nová revolučná superjachta PEGASUS 88m s reflexnými „solárnymi krídlami“.

Plavidlo predstavuje na svete prvý solárno-elektro/vodíkový hybrid s nulovými emisiami a nekonečným dojazdom.

Ako oblaky plávajúce nad hladinou

Futuristický koncept jachty, ktorého realizácia sa predpokladá v roku 2030,vznikol na pláži na ostrove Koufonissi v Grécku. Jeho tvorca, milánsky dizajnér Jozeph Forakis, sa nechal inšpirovať prírodou a morom. Cieľom dizajnéra je vytvoriť jachtu, ktorá by vyzerala, akoby bola vyrobená z oblakov plávajúcich nad čiarou ponoru. „Chcel som si uctiť prírodu tým, že som vytvoril koncept, ktorý by do nej zapadol a stal sa prakticky neviditeľným. Táto túžba po neviditeľnosti ma priviedla k vyvinutiu skutočnej jachty s nulovými emisiami, ktorá je neviditeľná nielen z hľadiska dizajnu, ale aj vplyvu na životné prostredie,“ vysvetľuje návrhár.

Konštrukcia 88-metrovej superjachty využíva robotickú 3D tlač na vytvorenie sieťového rámca integrujúceho trup aj nadstavbu. Výsledkom je mimoriadne pevná a zároveň ľahká forma, ktorú možno vyrobiť s použitím menšieho množstva energie, materiálu, odpadu, priestoru a času v porovnaní s bežnou konštrukciou lodí.


Elegantná mrežová konštrukcia je ako nádoba budúcnosti, ktorá mení tvar, viditeľná cez reflexné sklo pri určitých uhloch a svetelných podmienkach. Zaujímavá trojuholníková štruktúra navyše umožňuje svetlu preniknúť do všetkých úrovní interiéru a zároveň ponúkať pozoruhodné výhľady, a to na všetky strany.

Jadro lode skrýva strom života

Koncept superjachty má byť jedinečný po viacerých stránkach. Stredobodom futuristického interiéru je viacúrovňový „Strom života“ – živý, dýchajúci monument a jadro hydroponickej záhrady, ktorá poskytuje čerstvé potraviny a čistí vzduch. Strom začína z bazéna na spodnej palube a je obklopený hydroponickou a meditačnou „Zenovou záhradou“. Tiahne sa vertikálne cez všetky štyri úrovne jachty a okolo neho má byť točité schodisko.

Nulové emisie a nekonečný dojazd

Ako bolo spomenuté v úvode, loď bude poháňaná špičkovými technológiami využívajúcimi obnoviteľné zdroje. Slnečná energia, ktorá spĺňa solárno-elektrickú funkčnosť lode, sa využíva na premenu morskej vody na vodík, ktorý je možné uskladniť na dlhší čas, zatiaľ čo palubné palivové články premieňajú H2 na elektrinu uloženú krátkodobo v lítium-iónových batériách. V konečnom dôsledku má byť superjachta PEGASUS uhlíkovo neutrálna a bude sa pýšiť prakticky neobmedzeným dojazdom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 25. september 2023

horoskopy na dnes pondelok 25 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Sentimentálne nálady sú na príťaž nielen vám, ale aj vášmu okoliu. Nemali by ste sa stále ľutovať, radšej konečne urobte konkrétne kroky, na nápravu súčasného stavu.

Býk 21.4. - 21.5.

Vašu citlivú dušu podporí človek, ktorého ste poznali len z videnia. Dobre si však premyslite, či vaše novo prebudené city neohrozia harmóniu v partnerskom zväzku.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte pocit, že sa všetci sprisahali proti vám? Situácia sa zmení po absolvovaní rozhovoru, ktorý vás čaká okolo obeda. Zosilnie vaša slabosť pre opačné pohlavie.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnešok je priaznivý pre tých, ktorí potrebujú nové nápady a inšpiráciu. Venujte pozornosť aj zdanlivým maličkostiam, ktoré sa neskôr môžu ukázať ako rozhodujúce.Všetky Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie