• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Prvá pomoc poskytovaná počas prvej vlny pandémie pomohla udržať zamestnanosť, efektívnejším riešením je však Kurzarbeit

Prvá pomoc poskytovaná počas prvej vlny pandémie pomohla udržať zamestnanosť, efektívnejším riešením je však Kurzarbeit

Pomoc dokázala zabrániť prepúšťaniu, ak ju štát poskytol čo najskôr a trvala dlhšie ako dva mesiace.

7.4.2022 (Webnoviny.sk) - Príspevky pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby v rámci tzv. Prvej pomoci prispeli počas prvej vlny pandémie k udržaniu zamestnanosti na Slovensku.

Krátkodobé riešenie

S dĺžkou poberania jej vplyv rastie a po piatich až siedmich mesiacoch v závislosti od opatrenia prudko klesá.

Vyplýva to z výsledkov spoločnej analýzy Útvaru hodnoty za peniaze a Inštitútu finančnej politiky (IFP), o ktorých v tlačovej správe informovalo Ministerstvo financií SR.

Do systému Prvej pomoci štát investoval do konca minulého roka takmer 2,2 miliardy eur, z toho v prvej vlne pandémie 481 miliónov eur.

Najefektívnejší je Kurzarbeit

„Firmy, ktoré dostali pomoc počas prvých dvoch mesiacov pandémie a poberali ju najmenej tri mesiace, prepúšťali pri všetkých opatreniach v priemere menej ako firmy, ktoré pomoc dostali neskôr a trvala kratšie. Vplyv opatrení na prepúšťanie klesá a stráca na význame, ak sa pomoc poskytla neskôr a na kratšie obdobie," uviedol rezort financií.

Najvyšší počet podporených firiem bol zo sektorov obchod, priemysel, ubytovacie a stravovacie zariadenia. Z hodnotenia tiež vyplýva, že najefektívnejším nástrojom bol tzv. Kurzarbeit. Táto forma pomoci bola najúčinnejšia pre menšie zatvorené prevádzky a pre veľké firmy nad 250 zamestnancov.

Finančné zdravie firiem

„V prípade ďalšieho poskytovania Prvej pomoci a stáleho kurzarbeitu odporúčame pomoc poskytovať čo najrýchlejšie a po obmedzené obdobie (6 mesiacov), kedy podľa analýzy pôsobila najsilnejšie a zohľadňovať aj finančné zdravie firiem v minulosti," uviedol IFP.

Po dlhšom období priamej podpory pracovných miest je podľa inštitútu potrebné presunúť pozornosť od dotovania pracovných miest na zvyšovanie zamestnateľnosti cez podporu ďalšieho vzdelávania a rekvalifikácie zamestnancov, obzvlášť tých najzranitelnejších.

Na Slovensku sa od marca zavádza trvalý kurzarbeit, maximálna mesačná podpora na zamestnanca bude 1 359 eur

Od začiatku marca sa na Slovensku zavedie tzv. trvalý kurzarbeit. Podpora v rámci kurzarbeitu bude vo výške 60 percent priemerného hodinového zárobku zamestnanca v kalendárnom mesiaci, za ktorý sa podpora poskytuje.


Ako v tlačovej správe uviedol právnik pre oblasť pracovného práva právnickej kancelárie CMS Slovensko Pavol Kundrik, v tomto roku to bude maximálne 7,81 eura za hodinu, teda približne 1 359 eur za mesiac.

Pravidlá trvalého kurzarbeitu

Podporu pritom štát poskytne na pracovné miesto zamestnanca, ktorému zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 percent ustanoveného týždenného pracovného času.

Pracovný vzťah zamestnanca musí trvať aspoň jeden mesiac, nesmie mu plynúť výpovedná lehota a musí mať ku dňu podania žiadosti vyčerpanú dovolenku za predchádzajúci kalendárny rok. Súčasne zamestnávateľovi na tie isté oprávnené náklady alebo na ten istý účel štát nesmie poskytovať príspevok podľa iného predpisu.


„Podpora sa poskytuje v čase skrátenej práce, najviac to však môže byť šesť mesiacov počas dvoch rokov. Ak takúto podporu zamestnávateľ dostane, je povinný zachovať dané pracovné miesto najmenej dva mesiace po skončení mesiaca, za ktorý mu bola podpora poskytnutá,“ poznamenal Kundrik.

SZČO neboli do systému zaradené

Štát bude cez úrady práce vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu.


Hoci ministerstvo práce a sociálnych vecí pôvodne navrhovalo do tohto systému zahrnúť aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), trvalý kurzarbeit bude nakoniec určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov. Trvalý kurzarbeit sa tiež nebude vzťahovať na zamestnávateľov a zamestnancov pôsobiacich v štátnej správe.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie