• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Prudký rast úrokových sadzieb podľa analytika svoj potenciál nateraz naplnil

Prudký rast úrokových sadzieb podľa analytika svoj potenciál nateraz naplnil

V horizonte jedného roka sa od apríla 2024 očakáva zníženie sadzieb o 90 bázických bodov.

Budúci týždeň sa Európska centrálna banka (ECB) po prvý raz od júna minulého roka chystá pozastaviť cyklus zvyšovania úrokových sadzieb.

Inflácia a ekonomický rast eurozóny

Počas desiatich posledných zvýšení kľúčové sadzby dosiahli najvyššie úrovne v histórii menovej únie a najsledovanejšia depozitná sadzba pokorila štvorpercentnú hranicu.

Ako pokračoval analytik 365.bank Tomáš Boháček, od septembrového rozhodnutia sú údaje o inflácii a ekonomickom raste eurozóny vo všeobecnosti v súlade s očakávaniami. Vzhľadom na jasné usmernenia ECB by na nadchádzajúcom zasadnutí nemali podľa neho nastať žiadne významné zmeny.

Trhy stanovujú ceny základných sadzieb ECB počas nasledujúcich šiestich mesiacov takmer nezmenené, kým od druhého štvrťroka budúceho roka započítavajú pozvoľný a postupný začiatok ich znižovania.

„V horizonte jedného roka sa od apríla 2024 očakáva zníženie sadzieb o 90 bázických bodov. Rýchle tempo poklesu však zo súčasného pohľadu nie je určite základným scenárom,“ myslí si Boháček.

Existujú určité riziká

Aj keď sa stále podľa neho nedá úplne vylúčiť možnosť prekvapivého rastu októbrovej alebo novembrovej inflácie, očakáva skôr uplatňovanie „vyčkávacieho módu“ ECB, ako rýchlej reakcie v podobe ďalších a pravidelných zvyšovaní.

Určitý priestor pre jednorazové podporné kroky pri znižovaní inflačných očakávaní však podľa analytika stále existuje, zvlášť ak sa bude hospodárstvo eurozóny naďalej ochladzovať tempom, ktoré je pre ECB ešte stále komfortné.


„Samozrejme, aj tu existujú určité riziká. Ak by ekonomický rast prudšie klesol, alebo by sa finančné podmienky náhle sprísnili, môže byť znižovanie sadzieb rýchlejšie. Na druhej strane, ak by bol dôvodom útlmu ekonomického rastu vyšší rast cien energií počas nadchádzajúcej zimnej sezóny, ECB by čelila nepríjemnej výzve,“ poznamenal analytik.

Priemerná úroková sadzba na nových úveroch na bývanie dosiahla podľa posledných údajov Národnej banky Slovenska 4,3 %, čo je však podľa analytika stále približne 0,4 percentuálneho bodu pod priemerom eurozóny.

Priestor pre pokles ako rast


„V nadchádzajúcom období, do začiatku možného cyklu znižovania sadzieb na jar budúceho roka, stále očakávame ďalší rast k úrovniam blízkym 5 %. Tým by dosiahol ich rast voči najnižšej zaznamenanej úrovni na začiatku roku 2021 niečo vyše štyroch bodov,“ povedal Boháček.

Aj keď je zo súčasného pohľadu takmer isté, že úrokové sadzby už majú väčší priestor pre pokles ako pre rast, nebudú ich úrovne spred dvoch rokov podľa analytika tak skoro opäť viditeľné.


„Situácia, ktorá umožňovala dlžníkom získať zdroje pod 1 % nebola dlhodobo udržateľná a vzhľadom na priemernú historickú dĺžku ekonomického cyklu by zopakovanie takýchto úrovní bolo skôr náhodou než vývojovým scenárom,“ uzavrel analytik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie