• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Protipovodňové poldre vojenských lesov opäť ochránili životy i majetky ľudí, plánujú postaviť ďalšie (video)

Protipovodňové poldre vojenských lesov opäť ochránili životy i majetky ľudí, plánujú postaviť ďalšie (video)

Bez týchto stavieb by hrozili prívalové vlny, rozsiahle povodne či zosuvy pôdy, uviedol Sklenár.

8.8.2023 (SITA.sk) - Protipovodňové poldre vojenských lesov v oblasti Levočských vrchov pomáhali s ochranou obyvateľov priľahlých lokalít pred povodňami. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Minister obrany Martin Sklenár uviedol, že tieto stavby a opatrenia sú dôležité, pretože bez nich by hrozili prívalové vlny, rozsiahle povodne či zosuvy pôdy.

Chránia životy i majetky

Vojenským lesom a majetkom SR vďačíme za to, že okolité obce nemuseli čeliť žiadnemu z týchto scenárov. Takto vyzerá reálny záujem o bezpečnosť občanov, ktorý v praxi chráni ich životy a majetky,“ doplnil Sklenár.

Ako vysvetlil rezort obrany, vojenské lesy v roku 2015 vybudovali 11 protipovodňových opatrení – poldrov a sústavu 230 technických a biotechnických opatrení na vodných tokoch v bývalom vojenskom obvode Javorina. Vojenské lesy pomocou vlastných mechanizmov robia aj údržbu a čistia poldre od naplavenín a nánosov, aby bola kapacita nádrže čo najväčšia.

Poldre splnili úlohu

Sústava protipovodňových opatrení v tejto oblasti opäť splnila úlohu zadržania splavenín a prívalových vôd a zmiernila tak prívalové povodňové vlny po kapacitu, toho ktorého poldra. Tento živel nás v minulosti neraz prekvapil svojou nevyspytateľnosťou a napáchal mnoho škôd, no vďaka realizovaným opatreniam sa nám darí eliminovať riziko prírodnej katastrofy na minimum,“ uviedol generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR Ján Jurica.

MO SR informovalo, že vojenské lesy pracujú aj na ďalšom posilnení siete poldrov. Ide o výstavbu protipovodňových opatrení, pričom investícia je rozdelená do dvoch etáp.

V prvej etape ide o výstavbu šiestich poldrov v povodí rieky Ľubica. V ďalšej etape bude zrealizovaných desať poldrov v oblasti Levočských vrchov. Výstavba bude spolufinancovaná z fondov a vlastných zdrojov štátneho podniku," vysvetlil rezort obrany.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie