• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Protiklady sa nepriťahujú, tvrdia vedci a pravdepodobnejšie je vo vzťahoch porekadlo vrana k vrane sadá

Protiklady sa nepriťahujú, tvrdia vedci a pravdepodobnejšie je vo vzťahoch porekadlo vrana k vrane sadá

V prípadoch, ktoré by mohli byť protiklady, čo sa priťahujú, boli asociácie často slabé a neisté.

11.9.2023 (SITA.sk) - Známe príslovie „Protiklady sa priťahujú“ je zrejme menej pravdivé, ako sa by sa dalo čakať. Podľa novej štúdie venujúcej sa romantickým vzťahom pre viac ako 80 % analyzovaných vlastností, od politických názorov po užívanie drog a vek, v ktorom ľudia prvýkrát mali sex, platilo, že si boli partneri často až pozoruhodne podobní.

Štúdie partnerstiev od roku 1903

„Vrana k vrane naozaj pravdepodobnejšie sadá,“ skonštatovala doktorandka na University of Colorado Boulder a autorka štúdie zverejnenej v odbornom časopise Nature Human Behaviour Tanya Horwitz. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Vedci v rámci štúdie preskúmali predošlé výskumy o tom, ako podobné alebo odlišné páry mali tendenciu byť. Práca pokrývala 22 čŕt v takmer 200 dokumentoch zahŕňajúcich milióny partnerstiev medzi mužmi a ženami od roku 1903.

Skupina potom nadviazala na novú analýzu 133 vlastností u takmer 80-tisíc párov opačného pohlavia zapojených do projektu UK Biobank. Pretože sa správanie párov rovnakého pohlavia môže líšiť, vedci skúmajú tieto vzťahy oddelene, pripomína The Guardian.

Z výskumu vyplynulo, že 82 až 89 percent skúmaných vlastností bolo u partnerov podobných a len tri percentá boli výrazne odlišné.

Menej prebádané čŕty

Páry sa vo veľkom zhodovali napríklad v politických a náboženských názoroch, vzdelaní aj niektorých mierach IQ či zvykoch, ako fajčenie či pitie alkoholu.


Páry mali pravdepodobne aj podobný rok narodenia a vykazovali podobnosti v prípade menej dobre prebádaných čŕt, ako napríklad koľko sexuálnych partnerov mali a či boli v detstve dojčené.

Podobnosť párov však nebola jasná v každom aspekte. Výška, váha, zdravotné problémy a osobnostné črty sa medzi pármi líšili.


Napríklad u extrovertov nebola väčšia pravdepodobnosť, že tvorili pár s extrovertmi, ako s introvertmi. „Skutočnosť je taká, že je to ako hodiť si mincou,“ poznamenala Horwitz.


To bolo vidieť napríklad u párov, ktoré sú takzvané ranné vtáčatá a noční vtáci, praváci a ľaváci či tí, ktorí majú tendenciu robiť si starosti a tí, ktorí nie.

Extrémy v budúcnosti

Štúdia nadväzuje na predošlé výskumy, ktoré naznačujú, že romantickí partneri majú často rovnaké základné presvedčenia, hodnoty a záľuby.


Vzťahy založené na spoločnom základe môžu vzniknúť, keď ľudia vyrastajú v rovnakej oblasti, stretávajú sa s úzkou skupinou priateľov alebo sa čoraz viac podobajú, čím dlhšie spolu trávia čas.

Výskumníci však poukazujú, že tvorenie párov na rovnakom základe môže mať dôsledky v budúcnosti. Ak sa vyšší ľudia spárujú s inými vyššími ľuďmi a nižší ľudia s nižšími ľuďmi, budúce generácie by mohli mať viac jedincov na extrémnych úrovniach rozloženia výšky populácie.


To isté platí pre sociálne návyky a iné črty. Existujú pritom štúdie, ktoré naznačujú, že ľudia čoraz viac tvoria vzťahy na základe vzdelania, čo vyvoláva obavy z prehlbujúcej sa sociálno-ekonomickej priepasti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie