• Dnes je: Sobota 31. októbra 2020 meniny má Aurélia

Protest Za naše deti: Rozsudky sprevádza korupcia, organizátori dajú Kolíkovej svoje návrhy (foto)

Protest Za naše deti: Rozsudky sprevádza korupcia, organizátori dajú Kolíkovej svoje návrhy (foto)

Organizátori protestu upozorňujú na to, že súdy často svojvoľne odoberajú rodičom zo starostlivosti ich deti.

24.6.2020 (Webnoviny.sk) - Pred budovou ministerstva spravodlivosti sa v stredu v Bratislave zhromaždilo približne 50 protestujúcich, ktorí upozornili na dlhoročné problémy súvisiace s porušovaním ústavných práv a medzinárodných dohovorov v rodinnoprávnej agende.

Protest „Za naše deti“ organizujú neziskové organizácie Rodičia deťom, Striedavka, Liga matiek, Unie otců a komunity Vymazané rodiny, Iniciatíva za vymazaných rodičov a Čierno-biele srdcia.

Mnohé rozsudky sprevádza podľa nich korupcia alebo diskriminácia rodičov na základe pohlavia.

Preto budú v tejto súvislosti organizátori po dohode s ministerskou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) diskutovať a predložia jej svoje návrhy. Návrhy sa týkajú zastavenia odobratia detí a zastavenia diskriminácie na základe rodu.

Organizátori a protestujúci zároveň žiadajú zjednodušenie rodinnoprávnej agendy a súčasne upozornili, že o deťoch na súdoch sa rozhoduje za zatvorenými dverami.

„Dieťa by nemalo byť premiestňované z miesta pobytu, ale malo by to byť súčasťou pojednávania a konsenzu medzi rodičmi,“ uviedol jeden z organizátorov.

Podľa organizátorov sa často rodičia pre zdĺhavé súdne konania nemôžu so svojimi deťmi stretnúť dlhé roky. Vyzývajú preto aj občanov, aby svojím hlasom pomohli predchádzaniu podobných situácií. „Podporte nás v boji proti korupcii,“ upozorňujú organizátori a zároveň žiadajú o zlepšenie podmienok striedavej starostlivosti.

Protest pokračuje pred budovou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, neskôr sa presunie pred Úrad vlády SR.

Spoluorganizátor Ján Martinásek z Občianskeho združenia Liga rodičov pred Ministerstvom spravodlivosti SR počas protestu za spravodlivé rozhodovanie súdov a sociálnych pracovníkov v boji o deti na súdoch, ktoré sprevádza korupcia a diskriminácia. Bratislava, 24. jún 2020.Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková


Počasie