• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Prokurátorka zrušila rozhodnutie vyšetrovateľa v súvislosti s bezpečnostnou previerkou Lipšica

Prokurátorka zrušila rozhodnutie vyšetrovateľa v súvislosti s bezpečnostnou previerkou Lipšica

Vyšetrovateľ podľa prokuratúry rozhodol predčasne, pretože si nepreveril stav, či minister práce môže pre svojho poradcu požiadať o bezpečnostnú previerku.

23.8.2021 (Webnoviny.sk) - Prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry zrušila rozhodnutie vyšetrovateľa vo veci trestného oznámenia Roberta Fica (Smer-SD) v súvislosti s bezpečnostnou previerkou špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Išlo o podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Prípad tak znova otvoria. Informovala o tom televízia Joj na svojom spravodajskom webe Noviny.sk.

Vyšetrovateľ rozhodol predčasne

Trestné oznámenie je nasmerované proti ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) a zodpovednému zástupcovi Národného bezpečnostného úradu, ktorý Lipšicovi pridelil previerky na stupni „prísne tajné". Rozhodnutie vyšetrovateľa krajská prokuratúra zmietla zo stola, pretože je nezákonné.

Krajniak o ňu požiadal pre Lipšica ako pre „poradcu ministra pro bono“, teda bez nároku na odmenu.

Poradca ministra pro bono

Ďalej sa podľa uznesenia prokuratúry vyšetrovateľ nevysporiadal s otázkou, či osoba „poradca ministra pro bono“ bez akéhokoľvek právneho pomeru k ministerstvu vôbec mohla na tomto rezorte pôsobiť a ak áno, či mohla byť osobou určenou na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami.

V tejto súvislosti je podľa uznesenia potrebné poukázať na fakt, ktorý nechal policajný vyšetrovateľ bez povšimnutia – že zákon o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, nepozná funkciu „poradca ministra pro bono“, teda bez nároku na odmenu a bez akéhokoľvek právneho a zmluvného základu.

Viac k téme: bezpečnostná previerka, špeciálny prokurátor, trestné oznámenie, zneužitie právomoci verejného činiteľa

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie