• Dnes je: Pondelok 15. augusta 2022 meniny má Marcela

Prokurátor navrhuje pre obvineného Kaliňáka kolúznu väzbu

Prokurátor navrhuje pre obvineného Kaliňáka kolúznu väzbu

Dôvodom je obava z možného ovplyvňovania svedkov.

21.4.2022 (Webnoviny.sk) - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dnes podal návrh na vzatie do väzby obvineného exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ako uviedol hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan, konkrétne prokurátor navrhuje kolúznu väzbu, teda väzbu pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak obvinil Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Robert Fico a Robert Kaliňák sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Kaliňák sa mohol rozlúčiť s rodinou. Polícia opísala, ako prebiehalo zadržanie exministra na chate

Počas zadržania exministra vnútra Roberta Kaliňáka neboli použité žiadne donucovacie prostriedky a nedošlo k žiadnemu poškodeniu na majetku.

Vo vyhlásení na sociálnej sieti to uvádza Policajný zbor SR s tým, že po zadržaní obvinenému umožnili, na jeho žiadosť, rozlúčiť sa s rodinnými príslušníkmi.

Následne ho eskortovali na Národnú kriminálnu agentúru k vykonaniu ďalších procesných úkonov.

Vyšetrovateľ mu najprv zavolal

„K zadržaniu obvineného došlo v stredu 20. apríla pred vstupom na pozemok jeho chaty, v ktorej sa predtým nachádzal po tom, čo ho vyšetrovateľ telefonicky kontaktoval. Následne vyšetrovateľ obvinenému na uvedenom mieste doručil uznesenie o vznesení obvinenia a oznámil mu, že je zadržaný,“ uviedla polícia.


Dodala, že po poučení si obvinený zvolil obhajcov, ktorí boli o zadržaní obvineného obratom telefonicky vyrozumení.

Kaliňák by sa vraj dostavil aj sám

Advokát bývalého ministra vnútra David Lindtner v stredu 20. apríla pre médiá povedal, že jeho klienta zadržali na dovolenke, konkrétne počas rybačky v spoločnosti manželky a dvoch maloletých synov. Po exministra podľa neho prišli viacerí policajti na troch autách.


Lindtner zároveň skonštatoval, že keby obvinený v kauze Súmrak dostal predvolanie na výsluch, dostavil by sa sám tak, ako to robil predtým.

Zločinecká skupina okolo Fica mala zháňať kompromitujúce informácie na nepohodlných politikov

Medzi skutky, ktoré pripisujú obvineným v kauze Súmrak, patria aj neoprávnené lustrácie. Ako vyplýva z uznesenia o vznesení obvinenia, výkonná zložka zločineckej skupiny pozostávajúca z príslušníkov Policajného zboru alebo finančnej správy lustrovala neoprávnene v informačných systémoch rezortu vnútra a iných systémoch.

Zbieranie špiny na politikov

Takto získavala informácie o súkromnom a pracovnom živote rôznych osôb. Účelom lustrácií malo byť „vytvorenie vhodných podmienok pre ďalšie účelové a neobjektívne zabezpečenie dôkazov pri realizácii trestných konaní".

Tie sa mali týkať exprezidenta Andreja Kisku, vtedajších opozičných politikov Igora Matoviča (OĽaNO) a Borisa Kollára (Sme rodina), Daniela Lipšica a prokurátora Vasiľa Špirka.

Obvinení expremiér Robert Fico a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák mali podľa uznesenia na výsledkoch trestných konaní „osobný, politický alebo iný záujem".

Zločineckej organizácií mal šéfovať Fico

Príslušníci zločineckej skupiny podľa uznesenia tiež informovali obvinených o štádiu trestných konaní voči Kiskovi a Matovičovi „za účelom ich následnej medializácie".

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak obvinil Fica, Kaliňáka, Norberta Bödör a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Expremiér Fico a bývalý minister vnútra Kaliňák sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Remišová vyzvala Fica, aby sa pre obvinenie vzdal mandátu poslanca

Predseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a bývalý premiér Robert Fico by sa mal vzdať mandátu poslanca Národnej rady SR.


Vyzýva ho k tomu vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v reakcii na stredajšie informácie, na základe ktorých mal byť spolu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom obvinený zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny a tiež z trestného činu ohrozenia daňového tajomstva.

„Konečne prišli na rad tí, ktorí sú v štruktúre postavení najvyššie. Fico by sa nemal skrývať za poslanecký mandát a vzdať sa ho," dodala Remišová.

Heger verí, že podozrenia polície voči Ficovi a Kaliňákovi sú podložené dôkazmi

Rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní v súvislosti s obvinením Roberta Kaliňáka a Roberta Fica je podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) ich autonómnym rozhodnutím a Heger verí, že podozrenia polície sú podložené aj dôkazmi. Vyhlásil to po stredajšom rokovaní vlády.


Sulíkovci budú jednotne hlasovať za súhlas na vzatie Fica do väzby

Poslanecký klub strany Sloboda a Solidarita (SaS) bude jednotne hlasovať za súhlas na vzatie Roberta Fica do väzby, ak o to Národnú radu SR požiada príslušný orgán.

Ako informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák, členovia parlamentu za SaS to dnes odhlasovali na prebiehajúcom poslaneckom klube, kde sa dozvedeli o zadržaní Roberta Kaliňáka.


Exministra vnútra mali v stredu s bývalým premiérom Fico obviniť zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie