• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Projekt Konšpirátori.sk musí zo svojho zoznamu stiahnuť web Hlavný denník, rozhodol súd

Projekt Konšpirátori.sk musí zo svojho zoznamu stiahnuť web Hlavný denník, rozhodol súd

Zakladatelia projektu sa voči rozhodnutiu súdu ihneď odvolali.

12.8.2021 (Webnoviny.sk) - Projekt Konšpirátori.sk má zo svojho zoznamu stiahnuť web Hlavný denník. Okresný súd Bratislava I navyše rozhodol, aby portál bol zo zoznamu stiahnutý natrvalo, pričom si nevyžiadal, aby sa uskutočnil riadny spor a dokazovanie.

Ako ďalej informoval spoluzakladateľ projektu Peter Jančárik, voči rozhodnutiu súdu sa okamžite odvolali, pretože ho považovali za absurdné a nepochopiteľné.

Web má porušovať novinársku etiku

Hlavný denník pred súdom uviedol, že Konšpirátori.sk sú s ním v nekalosúťažnom vzťahu. Projekt by pri tom mal pomôcť chrániť inzerentov pred tým, aby sa ich reklamy objavovali na dezinformačných weboch. O tom, či web patrí do zoznamu projektu, rozhoduje nezávislá odborná komisia projektu zložená z učiteľov, historikov, lekárov, novinárov a špecialistov na sociálne siete.

Nahlásené webstránky hodnotí a boduje podľa piatich kritérií. Web hlavnydennik.sk bol na zoznam zaradený v septembri 2019 so skóre 7,9. Podľa hodnotenia komisie obsahuje klamlivé, dezinformačné správy, lživú propagandu v rozpore s faktami a nerešpektuje základy novinárskej etiky.

Žaloba je nezmysel

Jančárik podotkol, že Hlavný denník nežaloval iba občianske združenie Konšpirátori.sk, o.z., ktoré projekt prevádzkuje, ale aj reklamnú agentúru NetSuccess a vydavateľstvo Petit Press. Súd tak vydal neodkladné opatrenie nielen voči prevádzkovateľovi, ale aj agentúre. Tá však projekt od februára 2019 neprevádzkuje.

„Rozhodnutie súdu o vydaní neodkladného opatrenia si nedokážeme vysvetliť a považujeme ho za absolútne neprimeraný zásah do slobody prejavu. Tak, ako Hlavný denník má ústavné právo šíriť nezmysly, projekty, ako je náš, majú právo na to poukazovať,“ povedal spoluzakladateľ projektu a predseda Konšpirátori.sk, o.z. Ján Urbančík.

Chápe, že sa webu nepáči kritika, no žalobu za nekalú súťaž považuje za úplný nezmysel. Zdôraznil, že s webom nie sú v žiadnom súťažnom vzťahu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie