• Dnes je: Streda 28. septembra 2022 meniny má Václav

Progresívne Slovensko vyzvalo Lengvarského, aby ukončil diskrimináciu gejov a sprístupnil im darovanie krvi

Progresívne Slovensko vyzvalo Lengvarského, aby ukončil diskrimináciu gejov a sprístupnil im darovanie krvi

Nikto by nemal byť vylúčený z darovania krvi pre svoju sexuálnu orientáciu.

Progresívne Slovensko (PS) vyzvalo ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) k ukončeniu diskriminácie gejov a bisexuálnych mužov pri darovaní krvi. V tlačovej správe o tom informoval hovorca PS Radovan Choleva.

Najvyšší čas vymaniť sa z predsudkov

Z darovania krvi sú na Slovensku podľa podpredsedníčky PS natrvalo vylúčení všetci muži, ktorí v dotazníku uvedú, že mali v posledných dvanástich mesiacoch sexuálny kontakt s iným mužom, čo je dlhoročná prax založená výlučne na predsudkoch.

„Je najvyšší čas, aby sa Slovensko vymanilo z dlhodobých predsudkov voči LGBTI ľuďom a riadilo sa súčasnými vedeckými poznatkami. Obmedzenie gejov pri darovaní krvi dlhodobo prispieva k ich stigmatizácii a diskriminácii a zbytočne oberá slovenské zdravotníctvo o cenné zásoby krvi,“ uviedla Plaváková.

Príkladom nám sú viaceré štáty

Členka predsedníctva PS Beáta Jurík upozornila že príkladom v odstraňovaní diskriminácie môže byť Francúzsko, Kanada či Grécko.

„Vo vyspelých demokratických krajinách už roky prehodnocujú obmedzenia pri darovaní krvi a nastavujú pravidlá tak, aby sa posudzovala výlučne rizikovosť sexuálneho správania, a to bez ohľadu na to, či ide o pohlavný styk medzi osobami odlišného pohlavia alebo rovnakého pohlavia. Nikto by však nemal byť vylúčený z darovania krvi pre svoju sexuálnu orientáciu,“ doplnila Jurík s tým, že presadzovanie princípu rovnosti a nediskriminácie je základom DNA modernej krajiny 21. storočia.


Darovanie krvi je krásnym prejavom solidarity, pretože vracia nádej a život miliónom ľudí

Zdravotníci na celom svete každodenne zachraňujú životy a zdravie pacientov, ich práca a úsilie však úzko súvisia s dostatočnými zásobami krvi.


Svetový deň darcov krvi, ktorý si pripomíname 14. júna, každoročne upriamuje pozornosť širokej verejnosti na bezpríspevkových darcov krvi.

Prejav solidarity

Ako informuje Slovenský Červený kríž (SČK) v tlačovej správe, nezištne darovaná krv vracia nádej a život miliónom ľudí.


Zároveň pripomína potrebu kontinuálneho zabezpečovania krvi a budovania udržateľných národných systémov založených na bezpríspevkových darcoch krvi. „Darovanie krvi je prejavom solidarity,“ píše SČK.


Darcov ocenili na diaľku

Pandemické obdobie obmedzilo stretnutia s mnohonásobnými darcami krvi, či už priamo na odberoch krvi, alebo počas slávnostných oceňovaní ich ľudskosti.


„Počas minulého roka sme na diaľku ocenili približne 10-tisíc darcov krvi Jánskeho plaketami alebo Medailou prof. MUDr. Jána Kňazovického. Veríme však, že sa opäť budeme môcť vrátiť k skutočným stretnutiam,“ uviedla generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža Zuzana Rosiarová Kesegová.

Slovenský Červený kríž spolu so svojimi zamestnancami, dobrovoľníkmi a miestnymi spolkami každoročne pripravujú celoslovenské aj lokálne kampane zamerané na získavanie prvodarcov a pravidelných darcov krvi a organizujú mobilné odbery krvi v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúziologickými oddeleniami slovenských nemocníc.Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské univerzity nechcú pre vysoké ceny energií prejsť na dištančnú výučbu, plánujú úsporné opatrenia a čakajú na pomoc štátu

slovenske univerzity nechcu pre vysoke ceny energii prejst na distancnu vyucbu planuju usporne opatrenia a cakaju na pomoc statu

Slovenské univerzity nechcú prejsť na dištančnú výučbu. Niektoré z nich ale nevylúčili, že k takémuto kroku môžu v závislosti od situácie pristúpiť, prípadne skúšať v zimnom semestri online.

Univerzity sú zároveň pripravené k 17. novembru ukončiť svoju výučbu, ak sa nedočkajú riešenia. Viaceré slovenské univerzity sa takto vyjadrili pre agentúru SITA.

Verejný prísľub premiéra Hegera

Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z polovice septembra, ktoré požaduje zvrátenie negatívneho financovania vysokých škôl, kompenzáciu zvýšených cien energií, ale i dofinancovanie výpadkov v projektoch, oslovené vysoké školy jednohlasne podporujú.

„V tejto chvíli čakáme na konkrétne záruky naplnenia verejného prísľubu premiéra Eduarda Hegera o dopadoch energetickej krízy na vysoké školy. Dúfame, že slovenské univerzity nebudú musieť pristúpiť ku krokom, ktoré avizovala Slovenská rektorská konferencia, a nebudú musieť k 17. novembru prerušiť vyučovanie. Zároveň dôrazne pripomíname, že sanovanie energetických výpadkov je len jednou z troch kruciálnych požiadaviek vysokých škôl nevyhnutných na zabezpečenie ich bazálnej činnosti. O ich rozvoji dnes ani hovoriť nemôžeme. Paralelne s tým realizujeme celú sériu opatrení s cieľom šetriť energiou a znížiť jej spotrebu,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček.


Doplnil, že prioritou je udržať slovenské vysoké školstvo funkčné, ale nezáleží to od nich. Bez pomoci štátu je podľa Števčeka otázkou, kedy dôjde ku kolapsu vysokých škôl, nie či sa to vôbec stane.

Premiér SR a dočasne poverený minister školstva Eduard Heger (OĽaNO) minulý týždeň na stretnutí s prezidentom SRK prisľúbil riešenie situácie s cenami energií.

Usmernenia pre študentov

Má tiež v pláne zorganizovať okrúhly stôl, pri ktorom by sa mal stretnúť so zástupcami SRK aj vybranými členmi vlády, no táto diskusia by sa mala konať až po vymenovaní nového ministra či novej ministerky školstva.


Vysoké školy plánujú viaceré úsporné opatrenia. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa dlhodobo usiluje o zníženie energetickej náročnosti budov, napríklad prostredníctvom zatepľovania budov či výmeny svietidiel.


Univerzita tiež plánuje postupnú výmenu vozového parku. Študentstvo i zamestnanci školy by mali dostať usmernenia, ako môžu prispieť k šetreniu energií.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) tiež pracuje na súbore úsporných opatrení, no zároveň čakajú na kroky vlády SR, keďže nepredpokladajú, že by dokázali pokryť ceny energií v prípade ich výrazného nárastu v budúcom roku.

V zime môžu zatvoriť internáty

„Žilinská univerzita v Žiline bude svoje priestory využívať z hľadiska energií efektívnejšie a zavedie úsporné opatrenia. Konkrétne opatrenia budú závisieť od aktuálnej situácie,“ vyjadril sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) Jozef Ristvej.


Podobne i Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) už v súčasnosti vykonáva kroky na zníženie spotreby energií a v závislosti od vývoja cien zvažuje ďalšie kroky, napríklad zníženie teploty vykurovania, výmenu svietidiel, aj ale úplnú odstávku budov, ktoré nie sú využívané.


V prípade neriešenia cien energií zo strany štátu pripúšťa STU aj uzavretie internátov počas zimného skúškového obdobia a skúšanie online formou.

Podobné opatrenia v oblasti zatepľovania či optimalizácie osvetlenia avizovala v tlačovej správe aj Univerzita Komenského v Bratislave. Počas víkendov a popoludní plánujú zaviesť aj útlmový režim budov, a tiež chcú častejšie využívať prácu z domu.

Intenzívne rokovali

Oslovené univerzity sa vyjadrili, že s dotknutými ministerstvami intenzívne rokovali. PU uviedla, že dosiaľ nedostali žiadne konkrétne opatrenia.


Aj UNIZA potvrdila intenzívnu komunikáciu, najmä s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ).


UPJŠ doplnila, že komunikácia prebieha napríklad prostredníctvom SRK, Klubu kvestorov či Rady vysokých škôl SR, no i so samotnými univerzitami.


Rezort školstva si od UPJŠ vyžiadal vyčíslenie nákladov na zvýšené ceny energií a momentálne požiadavky posudzuje. Aj STU potvrdila opakované požiadavky na kompenzáciu nákladov, a to zo strany všetkých slovenských univerzít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie