• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Progresívne Slovensko upozorňuje na meškanie výstavby nemocnice Rázcochy, ohrozené sú aj stovky miliónov eur

Progresívne Slovensko upozorňuje na meškanie výstavby nemocnice Rázcochy, ohrozené sú aj stovky miliónov eur

Znepokojujúce podľa neho je, že vládnuť chce až do jesene, čo znamená aj prípravu ďalšieho rozpočtu.

Vláda schválila výstavbu novej nemocnice v Bratislave a už po polroku hovorí, že tri mesiace mešká. V tlačovej správe na to upozorňuje strana Progresívne Slovensko. Podľa odborníka strany na zdravotníctvo Oskara Dvořáka sú ohrozené stovky miliónov eur z plánu obnovy.

Zaviazala sa postaviť iba hrubú stavbu

„Vláda sa pred šiestimi mesiacmi zaviazala postaviť iba hrubú stavbu nemocnice na Rázsochách. Nezaviazala sa dokonca ani poskytnúť financie na skolaudovanú budovu,” upozornil Dvořák v tlačovej správe.

Znepokojujúce podľa neho je, že vládnuť chce až do jesene, čo znamená aj prípravu ďalšieho rozpočtu. Prostriedky z plánu obnovy sa dajú čerpať iba do roku 2026 a v prípade ďalších chybných krokov alebo nekonania tejto vlády Slovensku hrozí ich prepadnutie.

Vzťah voči nemocnici Bory

„Žiadame vládu, aby nám jasne povedala, čo sa bude diať so stovkami miliónov z plánu obnovy a s novou univerzitnou nemocnicou v Bratislave. Potrebujeme vedieť, akú zdravotnú starostlivosť budú Rázsochy poskytovať, aké iné štátne nemocnice nahradí a aký bude jej vzťah voči nemocnici Penty na Boroch,” zdôraznil Dvořák.


Už teraz sme podľa neho mali vidieť výšku sumy a jasný záväzok na dokončenie hrubej stavby do hotovej nemocnice.

„Ak vláda nevie na tieto otázky odpovedať, potrebujeme počuť, či chce prenechať starostlivosť Pente, zatiaľ čo pacienti, medici a zdravotnícky personál budú fungovať v rozpadávajúcich sa štátnych nemocniciach a prostriedky z Plánu obnovy prepadnú,” uzavrel Dvořák.

Heger ohlásil termín začatia výstavby nemocnice Rázsochy a ozrejmil, na čo pôjdu nové eurofondy

Výstavba novej nemocnice Rázsochy by sa mohla začať v druhom štvrťroku 2024. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽaNO) na sociálnej sieti.

Predbežné náklady sú vypočítané na 263 miliónov eur.

Dokončenie prvej časti prinesie univerzitnú nemocnicu s približne 695 lôžkami, dvadsiatimi operačnými sálami, štyridsiatimi ambulanciami a tridsiatimi piatimi tisíckami hospitalizácií ročne.

Univerzitná nemocnica v Martine

Heger zároveň pripomenul, že koncom roka 2022 poklepali základný kameň novej univerzitnej nemocnice v Martine, ktorá bude hotová v roku 2026 a bude stáť 330 miliónov eur. Obe nemocnice sú financované z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorý prináša aj rozsiahle investície do rekonštrukcie a modernizácie ďalších nemocníc a podporu menších projektov.

„Celkovo sme v pláne obnovy na zdravotníctvo vyčlenili vyše 1,5 miliardy eur,“ doplnil Heger.

Nové eurofondy

Premiér zároveň informoval, že Slovensko už môže začať čerpať z nových eurofondov, na ktoré Európska komisia uhradila prvé zálohové platby. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlási prvé výzvy z Programu Slovensko už čoskoro.


„Podpora pôjde na rozvoj regiónov, školy, športoviská, cesty či zatepľovanie domov. Z takmer 13 miliardového balíka uvidíme prvé pozitívne zmeny a najmä všetko bude pod jedným programom a metodikou, čím sa výrazne uľahčí byrokracia pri čerpaní eurofondov,“ uviedol Heger.

Nemocnica Bory získala povolenie na prevádzku, starostlivosť chce poskytovať vo viac ako 50-tich špecializáciách

Nemocnica Bory, ktorej prvé pracoviská majú otvoriť v Bratislave už v marci tohto roka, získala právoplatné povolenie na prevádzku všeobecnej nemocnice. Rozhodnutie jej na základe splnenia všetkých podmienok tento týždeň vydal Bratislavský samosprávny kraj. Informovala o tom hovorkyňa siete nemocníc Svet Zdravia Jana Fedáková.

Všetky medicínske odbory

„Tento týždeň sme sa stali všeobecnou nemocnicou, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, čo nás veľmi teší a predstavuje to ďalší významný krok k otvoreniu nemocnice pre pacientov. Zároveň budeme na základe tohto rozhodnutia opätovne iniciovať rokovania so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou ohľadom zazmluvnenia nemocnice,“ uviedol generálny riaditeľ nemocnice Ľuboš Lopatka.

Nemocnica Bory bude prvá koncová nemocnica siete ProCare a Svet zdravia a bude zastrešovať takmer všetky medicínske odbory. Nosnú činnosť však bude tvoriť šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa budú podieľať odborníci viacerých špecializácií.

Spádová oblasť západného Slovenska

„Nemocnica bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo viac ako 50 špecializáciách. V niektorých máme ambíciu byť referenčným koncovým pracoviskom pre ostatné nemocnice, či už v rámci našej siete alebo aj v rámci celého Slovenska,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ Nemocnice Bory Róbert Hill.

V niektorých ďalších medicínskych špecializáciách bude nemocnica budovať centrá regionálneho charakteru určené hlavne pre spádovú oblasť západného Slovenska, napríklad klinická onkológia, neurológia, gynekológia a pôrodníctvo, chirurgia prsníka a iné.

Zamestná viac ako 1500 ľudí

Nemocnica bude mať 405 lôžok. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení. Jej súčasťou bude 16 operačných sál, urgentný príjem novej generácie s heliportom, 24 izieb multiodborovej intenzívnej starostlivosti a 35 izieb intermediárnej starostlivosti, osem pôrodných izieb, robotická prípravovňa liekov a potrubná pošta a nadštandardné rádiologické vybavenie. Celkovo plánuje nemocnica zamestnať viac ako 1 500 ľudí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Pod Tatrami a na Spiši pretrváva silný vietor a sneženie, platí kalamitný stupeň a cestári radia necestovať

pod tatrami a na spisi pretrvava silny vietor a snezenie plati kalamitny stupen a cestari radia necestovat

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - V regióne Tatier, podhorí a na Spiši pretrváva nepriaznivá situácia spojená s hustým snežením a silným vetrom. Prvý kalamitný stupeň platí aj naďalej pre okresy Poprad a Kežmarok.

Potvrdil to pre agentúru SITA riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský. Silný vietor má pretrvávať až do večerných hodín.

Všade je to rovnako zlé

„Pod horami fúka vietor, hore v lesoch s vyššou nadmorskou výškou viac sneží, je to všade rovnako zlé. Dole, tým, že zafukuje cesty, hore, tým, že rýchlo pribúda sneh,“ komentoval Polomský situáciu v sobotu ráno.

Cestári boli v teréne celú noc, na pomoc do regiónu im prišlo aj päť sypačov z ostatných oblastí v rámci Prešovského samosprávneho kraja.


„Predpoveď na silný vietor je do večera do 18:00, dovtedy sa nám nič svetoborné spraviť nepodarí. Vodičov prosím o trpezlivosť a tí, ktorí nemusia, nech necestujú,“ uviedol.

O najkomplikovanejších úsekoch sa podľa jeho slov ani hovoriť nedá, všetky sú vzhľadom na počasie zlé. Naďalej sú pre silný vietor a tvorbu závejov uzavreté cesty III/3061 medzi Štrbou a Šuňavou a tiež III/3063 Lučivná.


Informačný portál Slovenskej správy ciest upozorňuje, že na cestách II/542 Spišská Belá - Spišská Stará Ves, tiež tretej triedy v obvodoch Haligovce a Spišská Stará Ves sú nutné snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony.

Platí viacero výstrah

Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal na sobotu pre okres Poprad viacero výstrah. Druhý stupeň pred snežením platí do 18:00, až do polnoci platí druhý stupeň výstrahy pre snehové jazyky a záveje a tiež vietor.

Na horách platí pred vetrom výstraha tretieho stupňa, v polohách nad približne 1 800 metrov sa miestami očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť do 110 až 120 km/h, čo predstavuje mohutnú víchricu až orkán.


„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a podobne,“ napísali meteorológovia.

V sobotu ráno SHMÚ zároveň upozornil na to, že v nižších polohách pod Tatrami už zaznamenali prudký až búrlivý vietor, s nárazmi od 70 do 100 km za hodinu.


„Vietor môže spôsobiť aj väčšie škody, napríklad poškodené či strhnuté strechy a iné predmety, spadnuté stromy, elektrické vedenie, pričom v aktuálnej situácii môžu stromy padať ľahšie pod váhou väčšieho množstva snehu, ktoré napadlo v uplynulých dňoch,“ avizoval na sociálnej sieti.

Počasie: Priebeh zimy pripomínal skôr november alebo skorú jar

klimatológ Pavel Matejovič: Doterajší priebeh zimy pripomínal skôr november alebo skorú jar. Január bol na celom území Slovenska silne až mimoriadne nadnormálny, február môže byť najchladnejším mesiacom tejto zimy uviedol.

V Košiciach a Kamenici nad Cirochou bol tohtoročný január najteplejší v histórii meteorologických pozorovaní, na zvyšnom území bol január druhý až piaty najteplejší.


"V minulosti sa však už vyskytla aj teplejšia zima. Napríklad priemerná teplota decembra a januára počas zimy 2006/2007 dosiahla v Hurbanove hodnotu 3,9 stupňa Celzia, počas tejto zimy je to asi o 0,5 stupňa Celzia menej," poukázal Matejovič.

Úhrny zrážok dosiahli viac ako 200 % mesačného normálu

Január bol podľa neho veľmi bohatý aj na atmosférické zrážky. Úhrny zrážok dosiahli viac ako 200 percent mesačného normálu. "V nižších polohách boli zrážky zväčša vo forme dažďa, no v druhej polovici januára v horských oblastiach už väčšinou snežilo," priblížil klimatológ s tým, že v stredných horských polohách na severe Slovenska dosahuje snehová pokrývka aktuálne okolo pol metra a stále sa zvyšuje.

Február bude mať podľa prognostických modelov odlišný charakter. S veľkou pravdepodobnosťou bude najchladnejším mesiacom tejto zimy, skonštatoval Matejovič. Teplejšie prúdenie z Atlantického oceána postupne vystrieda chladnejšie z východnej Európy. "V priestore Škandinávie a východnej Európy sa bude nachádzať mohutná tlakový výš, pričom po jej prednej strane k nám bude prúdiť studený pevninský vzduch," poznamenal.

V kotlinách severného Slovenska klesnú teploty aj pod mínus 20 stupňov Celzia

Postupne sa podľa klimatológa bude výraznejšie ochladzovať nielen na severe Slovenska, ale celodenné mrazy sa budú pravdepodobne vyskytovať aj v nížinách juhozápadného Slovenska. "Pri takýchto situáciách sa v oblasti Stredomoria zvyknú vytvárať tlakové níže, ktoré prinášajú výdatné sneženie aj na juh Slovenska," skonštatoval Matejovič s tým, že veľmi nízko budú klesať aj minimálne teploty. Je pravdepodobné, že v kotlinách severného Slovenska klesnú teploty aj pod mínus 20 stupňov Celzia, doplnil.

Február môže ešte "zamiešať kartami"

Február môže podľa klimatológa ešte "zamiešať kartami". "V každom prípade však zima ešte nepovedala posledné slovo a treba rátať tak so silnými mrazmi, ako aj výdatným snežením," podotkol Matejovič s tým, že zima ako celok sa bude dať hodnotiť až na konci februára.


Je však podľa neho pravdepodobnejšie, že celkový priemer zimy bude mať kladnú teplotnú odchýlku od dlhodobého priemeru. Do priemeru sa ráta priemerná teplota všetkých troch zimných mesiacov.

Odporúčame:

Počasie na 10 dní


počasieTrvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?


Počasie pranostiky Február

Keď je február na sneh bohatý, býva marec suchý.

Február biely, mrazivý, nádej na úrodu posilí.

Keď je vo februári mokro, v auguste je sucho.

Mnoho snehu, mnoho sena.

Biely február pole silí.

Ak sa mačka vo februári vyhrieva na slnku, tak sa v marci bude vyhrievať pri peci.

Ak sa cez február zima nevysilí, nuž nám i Veľká noc bude v zimnej chvíli.

Ak je február veľmi mierny, je jarný čas potom biedny.

Keď je suchý február, je mokrý august.

Februárová voda - pre polia škoda.

Februárové slnko je falošné.

Keď v tomto mesiaci Mliečna cesta na nebi jasná, budúci rok bude hojný.

Ak vo februári nalapané vtáčky sú tučné, to znamená ešte sneh a zimu.

Keď vo februári žaby zakŕkajú, veľmi slabú úrodu gazdovia zvážajú.

Keď vo februári škovránok spieva, bude aj v apríli zima.

Ak február muchy vymámi, marec ich podlávi.

Keď severák vo februári neduje, potom v apríli strechy rozduchuje.

Keď sa končí február severným vetrom, dobre sa darí žencom.

Tuhé severné vetry koncom februára oznamujú úrodný rok.

Zúrivé vetry na konci februára suchý rok predpovedajú.

Vinohrad ak nezrežeš vo februári, nezrežeš v marci.


Odporúčame:

Predpoveď počasia


Odporúčame:

Horoskop na dnes
Na počasie je citlivejšie nežnejšie pohlavie a starší ľudia, ale dokáže potrápiť aj mladšie ročníky
Počasie