• Dnes je: Nedeľa 17. októbra 2021 meniny má Hedviga

Progresívne Slovensko predstavilo krízový balík pre študentov, pomôcť im chce po pandémii aj pôžičkami (video)

Progresívne Slovensko predstavilo krízový balík pre študentov, pomôcť im chce po pandémii aj pôžičkami (video)

Zľava v popredí: Predsedníčka PS Irena Bihariová a podpredseda PS a europoslanec Michal ?imečka počas tlačovej konferencie hnutia Progresívne Slovensko (PS) pred Úradom vlády SR

Progresívne Slovensko (PS) predstavilo balík 20 konkrétnych opatrení, ktoré majú pomôcť študentom a absolventom na Slovensku zvládnuť dopady pandémie.

Ako poukázal europoslanec Michal Šimečka (PS), každý rok zo Slovenska odchádzajú tisícky mladých ľudí a pandémia tento problém iba zväčšuje.

Doplnil, že študentom a absolventom sa zhoršil prístup k vzdelaniu, práci či krúžkom a dopady na ich psychické zdravie boli ničivé. V tlačovej správe o tom informoval riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

Týka sa štyroch oblastí

Podľa Šimečku sú opatrenia v balíku finančne nenáročné, jednoduché na prijatie a rýchlo pomôžu konkrétnym mladým ľuďom.

„Naše opatrenia sa týkajú štyroch oblastí, a to vzdelávania, zamestnanosti, duševného zdravia a trávenia voľného času. V oblasti vzdelávania navrhujeme zaviesť napríklad bezúročné vysokoškolské pôžičky alebo odpustenie školného pri predĺžení štúdia. Pri zamestnávaní chceme zdvojnásobiť sumu oslobodenú od odvodov pri brigádach študentov a poskytnúť podporu v nezamestnanosti aj čerstvým absolventom,“ predstavil hlavné opatrenia europoslanec.

Nárast úzkostí je alarmujúci

Šimečka podotkol, že nárast úzkostí a depresií u mladých počas pandémie je alarmujúci. PS preto navrhuje, aby štát hradil poukážku vo výške 150 eur na psychologické poradenstvo pre každého záujemcu z radov mladých a navýšil dotácie na existujúce krízové linky pomoci o 300-tisíc eur.


Poukázal na to, že počas pandémie výrazne utrpelo aj jazykové vzdelávanie a umelecká či športová mimoškolská činnosť mladých. „Každý študent by preto mal dostať 100 eurovú poukážku na tieto aktivity a dobrovoľníkom pracujúcim s mládežou by mal štát preplácať päť dní dovolenky navyše,“ dodal na margo ďalších opatrení.

Slovensko po korone

Predsedníčka PS Irena Bihariová uviedla, že krízový balík pre študentov a absolventov je prvým zo série opatrení kampane Slovensko po korone. Slovensko sa podľa nej momentálne spamätáva po roku pandémie koronavírusu a treba si „upratať“ v tom, kde a koho zasiahla najviac a aké problémy odhalila.


„Pandémia, ktorá nám tým najtvrdším možným spôsobom ukázala zlyhávajúci štát a jeho lídrov, môže byť zároveň definitívnym popudom k radikálnej modernizácii a impulzom k rozvoju,” doplnila.

Chce, aby sa do tvorby tejto vízie pridali aj ľudia, ktorých pandémia nejakým spôsobom zasiahla. Preto na stránke www.slovenskopokorone.sk zriadili formulár, cez ktorý môžu ľudia písať, ako zmenila pandémia ich život.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie