• Dnes je: Pondelok 23. júla 2018 meniny má Oľga

Progresívne Slovensko kritizuje nákup stíhačiek F-16, podľa nich SNS nejde o strategický rozvoj

Progresívne Slovensko kritizuje nákup stíhačiek F-16, podľa nich SNS nejde o strategický rozvoj

Vláda tento týždeň rozhodla o nákupe amerických stíhačiek typu F-16 Block 70/72 BRATISLAVA 14.

BRATISLAVA 14. júla (WebNoviny.sk) - Vláda schválila nákup nadzvukových stíhačiek za viac ako dve miliardy eur, pričom sa tak udialo bez verejnej diskusie, na základe tajného dokumentu a uzavretého pripomienkového konania.

Podobný postup nemá obdobu

V tlačovej správe na to upozorňuje Progresívne Slovensko, ktoré je v prieskumoch politických preferencií tesne pod hranicou zvoliteľnosti do NR SR. Stanovisko agentúre SITA poskytol Ľubomír Ondrejkovič.


“SNS pretlačila zásadný strategický nákup na poslednom rokovaní vlády pred letom. Potvrdila, že chce kontrolovať miliardové nákupy vo vlastnej réžii, bez akejkoľvek kontroly mimo prostredia svojej strany. Nech to stojí čokoľvek. Podobný postup nemá obdobu v akejkoľvek krajine NATO”, povedal Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska, ktorý sa dlhodobo venuje téme modernizácie v obrane.

Americké stíhačky sú lepšie

Podľa tohto hnutia sa tak potvrdzuje, že Andrejovi Dankovi a SNS nejde o strategický rozvoj obrany. Ten sa nedá robiť bez zapojenia všetkých relevantných aktérov a budovania konsenzu. Na ten SNS absolútne rezignovala a namiesto toho útočí na legitímnych kritikov, upozorňujú progresívci s tým, že za rozhodnutie nesie však zodpovednosť aj predseda vlády Peter Pellegrini, strany SMER a Most-Híd, ktoré pred týmto postupom v mene zachovania koaličného pokoja zavreli oči.


Vláda tento týždeň rozhodla o nákupe amerických stíhačiek typu F-16 Block 70/72. Ministerstvo obrany v zverejnenej analýze tvrdí, že americké stroje sú pre Slovensko lepšou variantou v porovnaní so švédskymi Gripenmi. Na 14 nových nadzvukových lietadiel plánuje vláda utratiť 1,589 miliardy eur. V tejto sume sú započítané aj sprievodné výdavky, ako sú napríklad výcvik pilotov, infraštruktúra či munícia. Stíhačky F-16 Block 70/72 sú najnovšou verziou.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie