• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Progresívci vyzývajú Pellegriniho, aby zákon o STVR nepodpísal. V opačnom prípade sa obrátia na Ústavný súd (video)

Progresívci vyzývajú Pellegriniho, aby zákon o STVR nepodpísal. V opačnom prípade sa obrátia na Ústavný súd (video)

RTVS patrí nám všetkým, nie SNS a nie tejto vláde.

20.6.2024 (SITA.sk) - Progresívne Slovensko (PS) vyzýva prezidenta Petra Pellegriniho, aby nepodpísal zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) a vrátil ho parlamentu. Ak ho podpíše, hnutie sa obráti na Ústavný súd SR a zákon napadne.

Ako povedal vo štvrtok na tlačovej besede predseda PS Michal Šimečka, Pellegrini by mal zákon vrátiť v duchu jeho vyhlásení, že bude nadstranícky, nezávislý prezident a dbať na blaho všetkých občanov.

RTVS patrí všetkým

RTVS patrí nám všetkým, nie SNS a nie tejto vláde. Ak zákon v tejto podobe prejde, obrátime sa na Ústavný súd a budeme namietať rozpor nielen s európskym právom, ale aj so slovenskou ústavou. Predpokladám, že to podanie pôjde niekedy budúci týždeň,“ povedal Šimečka.

Zdôraznil, že útoky na médiá, ovládnutie verejnoprávneho média a zužovanie priestoru súkromných médií – to všetko sú znaky centralizácie moci, ktorá je nebezpečná pre našu demokraciu.

Táto vláda nás ťahá preč z civilizovanej Európy,“ hovorí Šimečka.

Vláda robí veci pre seba

Šéf progresívcov ďalej poukázal na to, že poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) navrhuje zvýšiť plat riaditeľovi verejnoprávnej televízie, ako aj rade STVR. Je to podľa neho príklad toho, ako táto vláda vládne a snaží sa robiť hlavne veci pre seba a svojich ľudí.

Naši ministri a ministerky lietajú za štátne peniaze na futbal do Nemecka, navrhujú doživotnú rentu predsedovi vlády a teraz navrhujú bez akéhokoľvek vysvetlenia relatívne dramatické zvýšenie platu ľuďom, ktorých si tam oni sami dosadia,“ podotýka Šimečka.

Zora Jaurová z PS upozornila na to, že ak parlament schváli zákon o STVR, novú televíziu bude minimálne tri mesiace riadiť štatutár s obmedzenými právomocami, pretože vláda nedomyslela prechodné opatrenia. Štatutár bude môcť vykonávať len úkony súvisiace s bežnou prevádzkou. Nebude môcť napríklad uzatvárať zmluvy v oblasti investícií ani výroby programu, tvrdí Jaurová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Novozvolený europarlament potvrdil pokračujúcu vojenskú a humanitárnu podporu Ukrajine

novozvoleny europarlament potvrdil pokracujucu vojensku a humanitarnu podporu ukrajine

17.7.2024 (SITA.sk) - Novozvolený Európsky parlament v stredu potvrdil svoju silnú podporu Ukrajine. Ako uviedol v uznesení na svojom oficiálnom webe, Európska únia musí aktívne pracovať na udržaní medzinárodnej podpory pre Ukrajinu. Podľa poslancov musí EÚ poskytovať vojenskú podporu Ukrajine tak dlho a v takej forme, ako to bude potrebné.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Uznesenie, ktoré predstavuje prvé oficiálne stanovisko novozvoleného Európskeho parlamentu k ruskej agresii na Ukrajine opätovne potvrdzuje pokračujúcu podporu poslancov pre nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Vyzýva EÚ, aby zachovala a rozšírila svoju politiku sankcií voči Rusku a Bielorusku, monitorovala a preskúmala jej účinnosť a vplyv a systematicky riešila problém obchádzania sankcií spoločnosťami so sídlom v EÚ, tretími stranami a krajinami,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Parlament zároveň odsudzuje nedávnu návštevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskve. „Parlament odsudzuje ruský barbarský raketový útok na detskú nemocnicu Ochmadyt v Kyjeve a nedávnu návštevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Ruskej federácii, v rámci ktorej nezastupoval EÚ a flagrantne porušil zmluvy a spoločnú zahraničnú politiku EÚ. V texte sa uvádza, že Maďarsko by malo za tieto kroky čeliť následkom. Vzhľadom na to, že po takzvanej „mierovej misii“ maďarského premiéra bezprostredne nasledoval útok na detskú nemocnicu, to podľa uznesenia ukazuje irelevantnosť údajného Orbánovho mierového úsilia,“ dodal europarlament.

Poslanci Európskeho parlamentu opätovne potvrdili svoje pevné presvedčenie, že Rusko musí finančne kompenzovať škody, ktoré spôsobilo na Ukrajine, pričom vítajú nedávne snahy EÚ smerovať príjmy pochádzajúce zo zmrazených ruských aktív na podporu ukrajinskej obrany. Parlament zároveň víta výsledok nedávneho summitu NATO a opätovne potvrdzuje svoj postoj, že Ukrajina je na nezvratnej ceste k členstvu v NATO.


Počasie