• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Progresívci vyzývajú Karasa, aby presadil redefiníciu znásilnenia v Trestnom zákone, sú pripravení mu s tým pomôcť

Progresívci vyzývajú Karasa, aby presadil redefiníciu znásilnenia v Trestnom zákone, sú pripravení mu s tým pomôcť

Progresívne Slovensko navrhovalo redefiníciu znásilnenia už v novembri 2021.

4.5.2023 (SITA.sk) - Hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva dočasne povereného ministra spravodlivosti Viliama Karasa na presadenie redefinície znásilnenia.

Parlament podporil novelu Trestného zákona, v ktorej Karas ponechal pôvodné znenie trestného činu znásilnenia namiesto prijatia definície postavenej na absencii súhlasu.

Karas nevyužil príležitosť

Avšak podľa podpredsedníčky PS Lucie Plavákovej to môže ešte stále urobiť. Hnutie navrhovalo redefiníciu znásilnenia už v novembri 2021. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa PS Tereza Mikáčová.

„Mrzí ma, že minister spravodlivosti Karas nevyužil príležitosť zabezpečiť dôležitú zmenu pre všetkých ľudí, ktorí na Slovensku zažívajú sexuálne násilie. Sexuálna aktivita bez súhlasu bude v dôsledku jeho rozhodnutia naďalej tolerovaná a zostane nepotrestaná. Chcem ho preto vyzvať, aby rozhodnutie prehodnotil a doplnil redefiníciu znásilnenia pri ďalšom prerokovaní zákona v II. čítaní. Sme pripravení mu s tým kedykoľvek pomôcť,” vyhlásila Plaváková.

Od roku 2015 sa počet nahlásených prípadov sexuálneho násilia pohybuje ročne medzi 80 až 100 prípadmi. No PS je názoru, že je toto číslo oveľa vyššie.

Obete sa spravodlivosti nedočkajú

„Preživšie osoby majú extrémne nízku dôveru v kompetentné orgány aj kvôli našej súčasnej legislatíve. Aj v prípade, keď sa odhodlajú sexuálne násilie nahlásiť, spravodlivosti sa nedočkajú. Za posledné 4 roky bolo odsúdených spolu len 153 osôb,” dodala Plaváková.

Členka predsedníctva PS Beáta Jurík uviedla, že bojovali za to, aby bol do Trestného zákona zavedený nový prečin sexuálneho obťažovania.

„Naše trestné právo však naďalej nedisponuje prostriedkom, ktorý by nielen trestal takéto neprijateľné správanie, ale pôsobil aj preventívne,” dodala Beáta Jurík.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie