• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Program vlády má vážne nedostatky a málo konkrétnych cieľov, zhodnotila Schmögnerová a analytici

Program vlády má vážne nedostatky a málo konkrétnych cieľov, zhodnotila Schmögnerová a analytici

Odborníci vyzdvihujú, že ide o prvé Programové vyhlásenie vlády, ktoré sa hlási k nevyhnutnosti prechodu na nový model hospodárskeho rastu.

20.11.2023 (SITA.sk) - Program vlády má mnoho dobrých zámerov, no málo konkrétnych cieľov a aj vážne nedostatky.

Nový model hospodárskeho rastu

Takto ho hodnotí kolektív autorov publikácie „Spravodlivé, inovatívne a trvalo udržateľné Slovensko: Návrhy opatrení pre sociálnodemokratický vládny program na obdobie rokov 2023 – 2027“ v spolupráci s OZ Proforum, Friedrich Ebert Stiftung, zastúpenie v SR, Platformou pre moderné a sociálne Slovensko a Asociáciou nezávislých analytikov.

Odborníci vyzdvihujú, že ide o prvé Programové vyhlásenie vlády (PVV), ktoré sa hlási k nevyhnutnosti prechodu na nový model hospodárskeho rastu a k transformačným krokom, ktoré k nemu povedú - k zelenej transformácii a k digitálnej transformácii, ktorej súčasťou je i transformácia na ekonomiku riadenú inováciami. Bez toho sa nedá dosiahnuť rast konkurencieschopnosti a zastaviť zhoršovanie životnej úrovne v porovnaní s priemerom Európskej únie.

Obnoviteľné zdroje energie

„I keď základné smerovanie k novému modelu rastu je východiskom pre celú druhú časť PVV bez ohľadu na rezortnú príslušnosť, nedostatočne odpovedá na nevyhnutnú adaptáciu na klimatické zmeny či energetickú transformáciu,“ uviedla bývalá ministerka financií za SDĽ z čias prvej vlády Mikuláša Dzurindu Brigita Schmögnerová.

Príliš slabý dôraz venuje nová vláda obnoviteľným zdrojom energie. Pozitívne hodnotia analytici podporu železničnej, integrovanej a intermodálnej dopravy.

„Je najvyšší čas presedlať z individuálnej na dopravu verejnú. A to nielen na papieri, ale aj v reálnom živote. Tomu by malo byť prispôsobené aj budovanie a financovanie dopravnej infraštuktúry,“ uviedol Michal Feik za Platformu pre moderné a sociálne Slovensko.

Digitalizácia podnikovej sféry

V časti o digitálnej dekáde chýba väčší dôraz na digitalizáciu podnikovej sféry, ktorá spolu s automatizáciou a robotizáciou budú znamenať pokles dopytu po pracovnej sile podľa OECD až o 30 percent. V PVV chýba odpoveď na to, ako sa so stratou 30 percent pracovných miest Slovensko vyrovná.

Za mimoriadne negatívne pokladajú odborníci zmienky o obmedzení financovania mimovládnych organizácií, ktoré sú kritické k súčasnej vláde. Zdôraznili, že osobné antipatie medzi politikmi a mimovládnymi organizáciami či mediálnym sektorom nemôžu v demokratickej spoločnosti smerovať k cenzúre či sťaženiu postavenia občianskeho i mediálneho sektora.

„Vláda si osobuje právo rozhodovať, ktoré sú „dobré“ mimovládky hodné podpory a tie „zlé“ hodné reštrikcií a prenasledovania. To je absolútne neakceptovateľné,“ hovorí bývalý europoslanec a člen OZ Proforum Boris Zala.

Konsolidácia verejných financií

Vo finančnej politike sa PVV hlási k potrebe konsolidovať verejné financie na úrovni 0.5 HDP opatreniami na príjmovej a výdavkovej strane. Analytici však upozorňujú, že okrem progresívnej dane z príjmov fyzických osôb a ročného zúčtovania sociálnych odvodov uvádza iba zvýšenie dane z nehnuteľnosti.

„I keď pozitívne hodnotíme druhú časť PVV, k iným častiam PVV máme vážne výhrady. Predpokladali by sme, že vyhlásenie vlády, v ktorom majú prevahu strany označujúce sa za sociálno-demokratické, sa neuspokojí iba s udržaním sociálneho štátu v jeho doterajších medziach a že sa zásadne zasadí za rozvoj demokracie,“ uviedla Schmögnerová.

I keď vláda hovorí o potrebe pomôcť najzraniteľnejším skupinám, chýba konkrétnejšie vyjadrenie, ako chce riešiť energetickú chudobu a dopravnú chudobu. Nedostatočnú pozornosť venuje vláda v programovom vyhlásení aj rodinnej politike a rómskej komunite.

Podpora lokálneho rozvoja

Nedostatky vidia analytici aj v decentralizácii. Chýba podľa nich podpora lokálneho rozvoja – lokálna energetika, lokálna produkcia potravín, sociálne podniky a podobne. Sociálnodemokratická vláda by tiež mala presadiť právo na rodinu pre všetkých a chrániť právo žien rozhodovať o vlastnom tele a nie otvárať dvere návrhom na obmedzovanie prístupu k prerušeniu tehotenstva.

„V časti o zahraničnej politike chýba formulovanie akýchkoľvek slovenských záujmov v európskej politike. Pokiaľ ide o medzinárodné pôsobenie Slovenska a pôsobenie v EÚ, vyhlásenie neobsahuje žiadnu slovenskú iniciatívu, ba ani len súbor priorít, ktoré bude podporovať,“ uviedla Schmögnerová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 29. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 29 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nenechajte sa znechutiť momentálnou situáciou a pokračujte v nasadenom tempe. Nakoniec dobre viete, že čím viac prekážok máte pred sebou, tým viac vás to priťahuje.

Býk 21.4. - 21.5.

Intrigovanie a podráždenosť v komunikácii vám nepristane. Potlačte v sebe zlosť a mlčte, inak sa nepríjemne popálite. Očakáva vás príjemné prekvapenie vo vzťahoch.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Prestanete si všímať drobné problémy a sústredíte sa na vážne kroky v oblasti vášho profesionálneho záujmu. Niekto by chcel ťažiť z vašej nevedomosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Môžete dosiahnuť veľa, ale zrieknite sa tvrdohlavosti. Snažte sa riešiť úlohy diplomaticky. Je na mieste opatrnosť pri styku s kontrolórom alebo revízorom.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie