• Dnes je: Nedeľa 13. júna 2021 meniny má Anton

Profesia: Polovica ľudí dostala vlani od svojho zamestnávateľa každý mesiac menej ako 830 eur

Profesia: Polovica ľudí dostala vlani od svojho zamestnávateľa každý mesiac menej ako 830 eur

Medzi východom a západom sú výrazné rozdiely

Polovica ľudí dostane v čistom od svojho zamestnávateľa každý mesiac menej ako 830 eur.

Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk za rok 2020, ktorý patrí spoločnosti Profesia. Slovenský platový medián vlani predstavoval 1081 eur v hrubom. Ide o hodnotu, pri ktorej polovica ľudí zarába menej a polovica, naopak, viac.

Podľa analýzy portálu Platy.sk je na Slovensku desatina Slovákov so základným platom nižším ako 714 eur v hrubom. Táto časť ľudí narába mesačne s čistým príjmom pod 572 eur.

„Bratislavský kraj vyzerá v porovnaní so zostatkom Slovenska ako iná krajina. Iba polovica zamestnancov v hlavnom meste a okolí má základnú mzdu pod 1 500 eur,“ uvádza sa v tlačovej správe. V ostatných regiónoch sú platové pomery výrazne nižšie. Po bratislavskom regióne nasledujú v mzdovom rebríčku Trnavský a Košický kraj.

Medzi východom a západom sú výrazné rozdiely

Najväčšie regionálne rozdiely vidieť medzi bratislavským a prešovským regiónom. V Bratislavskom kraji má základnú mzdu do 800 eur v hrubom iba zhruba šesť percent zamestnancov. V Prešovskom kraji je to až tretina všetkých zamestnancov. Veľké rozdiely vidieť aj pri najlepšie platených pracovníkoch. Plat nad 2 300 eur má v bratislavskom regióne viac ako 16 percent ľudí. V Prešovskom kraji ide o necelé dve percentá zamestnancov.

Analýza portálu Platy.sk pozrela tiež na to, na akých pozíciách sa v roku 2020 zarábalo v priemere najlepšie a najhoršie. Na spodku rebríčka profesií podľa mzdového ohodnotenia nájdeme upratovačku, pomocnú silu do kuchyne, zberačov, krajčírov, šičky, chyžné či vrátnikov. Na vrchole rebríčka pozícií podľa platov sa nachádzajú najmä pozície vo vrcholovom manažmente. Najlepšie zarába generálny riaditeľ. Základný priemerný plat tu predstavuje viac ako 5-tisíc eur. Ďalej je to regionálny či country director, riaditeľ IT, development director či riaditeľ logistiky.

Platy mužov a žien za rovnakú prácu sa stále výrazne líšia, rozdiely môžu byť aj v stovkách eur

Dopad pandémie na prácu je oveľa horší ako počas krízy v roku 2009, o miesto prišli milióny ľudí

Ako si nájsť novú či lepšiu prácu? S týmto uspejete na trhu aj v čase pandémie

Aby sa Rómom pomohlo vymaniť z vylúčenia, je potrebné vynaložiť ďalšie investície na bývanie a zamestnanie

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie